Březen 2013

Festival AVE BOHEMIA se potřetí koná v Praze

19. března 2013 v 19:26
V Praze se koncem března uskuteční třetí vydání mladého festivalu s názvem AVE BOHEMIA, který je soutěžní přehlídkou umělecké tvorby dětí a mládeže v nejrůznějších žánrech. Letošní jaro bude opět dominovat tanec a zpěv. Projekt AVE BOHEMIA je mezinárodní a tomu odpovídá i skladba účastníků, kteří se rekrutují z České republiky, Polska, Ukrajiny, Německa a Ruska, minulý rok se účastnili také mladí umělci ze Slovenska. Festivalový program pro účastníky probíhá od 23. do 27. března, gala koncert, na kterém se představí veřejnosti, je naplánován na 25. března.

AVE BOHEMIA je festivalem, který má neveřejnou soutěžní část a závěrečný koncert, na kterém se účastníci představí publiku. Je multižánrový, takže nekonkuruje českým soutěžním přehlídkám v neprofesionální umělecké činnosti. Jeho cílem je naopak svést mladé umělce, ať už studující nebo ty, kteří tvoří jen ze zájmu, umělce různých žánrů a z různých zemí, na jedno místo, kde se mohou setkat. Program je organizován na všechny dny včetně exkurzí po Praze a nabídky návštěv mimopražských památek nebo divadelních představení.

Soutěž a závěrečné představení probíhá v kongresovém sálu velkého Hotelu Olšanka v Praze na Žižkově. Odborná porota je vybírána vždy podle přihlášených žánrů. Tentokrát v ní zasednou sólistka baletu Národního divadla Ivanna Illyenko, pedagog a klavírista Martin Rada, pěvkyně Galla Macků a ředitelka festivalu, dlouholetá členka souboru Laterny magiky Viktorie Vrublevská. Ta spolu s manželem Jevgenijem Vrublevským, dříve také sólistou slavného pražského souboru, stojí za vznikem festivalu. Společně pro jeho pořádání založili uměleckou agenturu.

Mezi účastníky, kteří se v Praze setkají, najdeme soubory, které se už dříve projektu zúčastnily, ale také úplné nováčky. Budou tu například pražská studia Mix a Sen, Taneční studio Brellart, poprvé Taneční studio Vlaďky Hrbkové z Hradce Králové nebo polský taneční soubor Flezs. V klasickém tanečním žánru se představí Kyjevská dětská akademie umění, z Ukrajiny dorazí také studentský vokální soubor Suziria nebo dětské studio národního tance Galaxy Dance. Nebude chybět český studentský soubor bicích nástrojů ARIES z Liberce. Očekáváme také hosta z Ruska: Zadorinki, Reprezentativní taneční soubor Iriny Anatolievny Němcové. Do přehlídky se přihlásila také řada sólistů, např. z německé Ballettschule Khinganskiy.

Závěrečný gala koncert, na kterém se objeví čísla vybraná porotou, se uskuteční 25. března v pražském Hotelu Olšanka v 18.00 hodin.
Vstupenky na koncert v ceně 150 Kč můžete zakoupit v předprodeji zde: http://www.ticketportal.cz/event.aspx?id=130964 nebo přímo http://www.ticketportal.cz/performance.aspx?idp=1276296
Děti do 12 let včetně v doprovodu rodiče mají vstup zdarma!

Festival AVE BOHEMIA je mezinárodní akce pořádaná v Praze, která se koná dvakrát do roka v období jarních a podzimních školních prázdnin. Festival / soutěžní přehlídku pořádá umělecká agentura AVE production, kterou založili v roce 2011 profesionální baletní umělci. Hlavním projektem je právě festival, který si klade za cíl být vysoce profesionální a otevřenou platformou pro mladé umění. Hostům a účastníkům zajišťuje nejen odborně vedenou soutěž a zázemí, ale také pečlivě organizovaný doprovodný program. Jedním z cílů festivalu je účastníky nenásilnou formou seznamovat s historií Prahy a jejími památkami.
Hlavním partnerem festivalu a agentury je cestovní kancelář Jason Travel, s. r. o., patronkou festivalu se stala předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, paní Miroslava Němcová.
Více o agentuře a jejích zakladatelích na www.aveproduction.eu

Organizátoři a porota:
Jevgenij Vrublevskij
Narodil se v Kyjevě, kde vystudoval státní choreografické učiliště a několik sezón tančil jako sólista v tamním Národním divadle opery a baletu. V roce 1993 se stal sólistou baletu Národního divadla v Praze, další sezónu v Městském divadle Ústí nad Labem, kde strávil čtyři roky. Od roku 1998 do 2010 byl sólistou souboru Laterny magiky, se kterou se zúčastnil množství zahraničních zájezdů. V hlavních rolích odehrál přes 1500 představení. Kromě Laterny magiky hostoval v dalších tanečních souborech (Státní opera Praha, Národní divadlo Brno, Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Slovenské národní divadlo, Státní divadlo Košice) a multimediálních projektech ve Francii.

Viktoria Vrublevská
Narodila se rovněž v Kyjevě do rodiny baletních umělců. Absolvovala státní choreografické učiliště a nastoupila do Národního divadla opery a baletu, kde poznala svého manžela. Po příjezdu do České republiky se stala členkou Pražského komorního baletu, později působila se svým mužem v Ústí nad Labem, kde si vyzkoušela i práci asistentky choreografie. Od roku 1998 tančí v souboru Laterny magiky, ztvárňuje hlavní role ve většině inscenací. Účastnila se mnoha zájezdů jak s ústeckým souborem, tak právě s Laternou magikou.

Ivanna Illyenko
Narodila se v Kyjevě, ale vystudovala Ruskou baletní akademii v Moskvě. Kariéru začala v Národním divadle v rodném městě, v roce 1996 přijela do České republiky. Stala se členkou Městského divadla v ústí nad Labem, v roce 1999 se pak stala členkou proslulého Stuttgartského baletu, kde působila jako demisólistka. Od sezóny 2004/05 nastoupila do baletu Národního divadla v Praze, kde se po dvou letech stala sólistkou. Hostovala i v dalších divadlech (Slovenské národní divadlo, Národní divadlo moravskoslezské). V roce 1996 získala 3. místo na baletní soutěži Serge Lifara v Kyjevě. Je představitelkou rolí především v klasickém a neoklasickém repertoáru.

Galla Macků
Operní a operetní zpěvačka, pedagožka. Vystudovala na pražské konzervatoři operní zpěv a operní režii. V roce 1975 přijala angažmá v Hudebním divadle Karlín, kde působila po mnoho let. Zpívala v řadě operet i muzikálů (Rose Marie, Manon Lescaut, My Fair Lady, Mam`zelle Nitouche, Veselá vdova, Polská krev, Čardášová princezna, Hraběnka Marica ad.) Je dvojnásobnou držitelkou Ceny Literárního fondu: za titulní roli v muzikálu Manon Lescaut a za roli Eurydiky v rockovém muzikálu A. Zurbina Orfeus a Eurydika. Působí jako pedagog na Vyšší odborné škole herecké a Mezinárodní konzervatoři v Praze, věnuje se koncertní činnosti.

Martin Rada
Klavírista a pedagog, absolvoval pražskou konzervatoř a v roce 1994 také Hudební akademii muzických umění. Je pedagogem klavírní hry na ZuŠ Klapkova v Praze a věnuje se koncertní činnosti.

Přehlídka ke Světovému dni divadla pro děti a mládež proběhne letos již potřinácté

11. března 2013 v 15:08
Institut umění - Divadelní ústav, České středisko ASSITEJ, Sdružení Divadlo pro děti a mládež a Sdružení pro tvořivou dramatiku za podpory hl. m. Prahy pořádá ve dnech 17. - 22. března 2013 již 13. ročník Přehlídky ke Světovému dni divadla pro děti a mládež. V letošním roce se přehlídka zaměřuje jak na české dětské diváky a mládež, tak na zahraniční odborné publikum.

Oslavy Světového dne divadla pro děti a mládež (20. březen) probíhají již od roku 2001 z iniciativy mezinárodní nevládní divadelní organizace ASSITEJ (Mezinárodní organizace divadla pro děti a mládež / Association internationale du théatre pour l´Enfance et la Jeunesse). Tato asociace byla založena v roce 1965 a československé (nyní české) středisko bylo jejím členem od počátku. Cílem ASSITEJ je pomáhat rozvoji divadla pro děti a mládež prostřednictvím nejrůznějších aktivit. Organizace je otevřená všem zájemcům z oblasti divadelní tvorby pro děti a mládež. Na výzvu ASSITEJ se 20. března konají nejrůznější přehlídky, přednášky, průvody, představení, workshopy i výstavy spojené s divadlem pro děti v cca 58 zemích 5 kontinentů, kde má asociace svá střediska.

Týdenní přehlídka, kterou organizuje Institut umění - Divadelní ústav u příležitosti Světového dne divadla pro děti a mládež, je svou koncepcí ojedinělá: představuje výběr kvalitních divadelních inscenací činoherních i loutkářských od profesionálních skupin, amatérských souborů i souborů dětských a středoškolských s diváckou adresou od dětí předškolního věku po dospívající mládež. Hlavní část přehlídky proběhne tradičně v Divadle v Celetné, po jednom představení v Divadle Disk a Divadle Minor a zakončena bude v KD Mlejn. Uvedená divadla jsou spolupracovníky a partnery projektu.

V letošním roce přehlídka představí celkem 18 vybraných inscenací. Během šesti dnů bude k vidění mnoho výjimečných představení například Hamleteen plzeňského Divadla Alfa (v pražské premiéře), Romeo a Julie spolku Kašpar, či novocirkusový experiment skupiny Cirkus Mlejn nazvaný Dynamo. Letošní přehlídka je také příležitostí jak představit kvalitní české divadlo pro děti a mládež zahraničním odborníkům, protože pozvání přijali také zahraniční hosté z oborových organizací a zahraničních festivalů z různých zemí Evropy. Během přehlídky bude také tradičně předána Cena ASSITEJ pro tvůrce, který se zvláště zasloužil o rozvoj divadla pro děti a mládež.

Zdroj: IDÚ