Leden 2013

Nové rodinné představení Laterny magiky VIDÍM NEVIDÍM

20. ledna 2013 v 21:38 Zápisník

Premiéra nové inscenace Laterny magiky Vidím nevidím se uskuteční 14. 2. 2013 na Nové scéně ND.

Agátka prosí tatínka, aby jí vyprávěl, o tom jak byla malá. Stulí se mu v náručí, ale místo pozorného naslouchání napovídá, doplňuje, předbíhá. Určitě to slyší nejméně po stopadesátéosmé: Byl jednou jeden listonoš, který na kole rozvážel dopisy. Jezdil každý den okolo kadeřnictví - kde pracovala maminka, viď? A pak se jim narodila holčička Agátka. To jsem já! Všichni se radovali, jenom pan doktor se trochu strachoval, že její oči nejsou úplně v pořádku. Agátka viděla svět jako za tlustým mléčným sklem. Ale ve svém světě za mlhou dokázala prožít dobrodružství i v prostředí, které na první pohled působí docela obyčejně: na zahradě u babičky, v maminčině kadeřnictví, při rozvážení dopisů s tatínkem, při hraní s kočkou či za bouřky. A pak přišel den, kdy jí pan doktor oči vyléčil...

Hlavním principem Laterny magiky je kombinace živé jevištní akce s filmovou projekcí. Podruhé v historii Laterny magiky dojde ke kombinaci živých herců a tanečníků s animovaným filmem a pokusíme se tak navázat na úspěchy Žvanivého slimejše (1984) autorů Břetislava Pojara a Jířího Pauera.

Laterna magika, divadlo, které zdobí přídomek "první multimediální divadlo na světě", se od roku 2010 stalo opět součástí Národního divadla. Po letech stagnace se tak nyní jako součást naší první divadelní scény opět snaží dostat do popředí zájmu inovativními multimediálními projekty. A právě v roce, kdy jsme oslavili 35 let od prvního uvedení nejhranějšího titulu Laterny magiky a českého divadla vůbec - Kouzelného cirkusu, začala práce na novém představení určeného také a nejen pro rodiny s dětmi. Premiéra je nyní již za dveřmi.

Tvůrčí team:
Filmová režisérka a animátorka Maria Procházková (1975), autorka mj. celovečerních snímků Kdopak by se vlka bál (2008) a Žralok v hlavě (2005, přináší do Laterny magiky zcela nový koncept práce s již předtočeným filmovým materiálem. Malou Agátu bude obklopovat animovaný fantazijní svět.

Laterna magika se v této rodinné inscenaci poprvé vydá prozkoumat možnosti interakce mezi klasickou animací a živými herci.

scénář, režie: Maria Procházková
hudba: Marek Doubrava
kostýmy: Simona Rybáková
scéna: Jan Novotný
choreografie: Barbora Mandys Pauerová a Zdeněk Prokeš
filmové předtáčky + animace - štáb:
výtvarník, animace, režie: Maria Procházková
kamera: Martin Štěpánek
střih: Marek Opatrný
obrazová postprodukce: RUR
zvuk (archivy, atmosféry, ruchy, natáčení komentáře včetně střihu, mix: Jan Čeněk, studio Bystrouška

další informace: www.laterny.cz