Září 2012

Pomozte svému divadlu: Kampaň slaví dílčí úspěch, ministerstvo slibuje změny do konce roku, divadelníci jsou ale stále v pohotovosti.

22. září 2012 v 12:58

Na páteční tiskové konferenci Asociace profesionálních divadel ČR, která stojí za informační kampaní Pomozte svému divadlu, slíbil ředitel úřadu Ministerstva kultury Milan Kupka, zastupující ministryni Alenu Hanákovou, jež se na poslední chvíli omluvila, že ministerstvo do konce roku splní alespoň část požadavků Asociace. Pokud se tak nestane, jsou divadelníci připraveni v novém roce proměnit hravou informační kampaň v zásadní tlak na řešení problémů regionálních divadel.
"Paní ministryni jsem včera osobně předal naše požadavky. Požadavek, který může ministerstvo splnit v krátkodobém horizontu, je navýšení objemu financí v Programu podpory profesionálních divadel pro rok 2013. Vláda schválila vložit do programu 150 milionů, chápeme současnou náročnou rozpočtovou situaci a jsme ochotni se spokojit se 100 miliony, rozhodně ale ne s 37 miliony, které by podle aktuálních plánů vlády měly příští rok v programu skončit," řekl předseda Asociace profesionálních divadel ČR Jan Burian.
Dalším požadavkem, který také vychází z petice Pomozte svému divadlu, je nastavení systému kooperativního financování regionálních divadel, jejichž provoz dnes až na výjimky financují z naprosté většiny města. Stát a kraje se na financování podílí jen minimálně.
Vystoupení regionálních divadel pod širým nebem, která byla výraznou součástí kampaně Pomozte svému divadlu, vyvrcholilo na piazzettě Národního divadla v Praze. Divákům se představilo například Městské divadlo Zlín nebo plzeňské Divadlo J. K. Tyla. Podpisy pod petici se budou ale v divadlech po celé ČR sbírat i nadále. "Kampaň byla úspěšná. Během dvou týdnů se nám podařilo aktivovat nejen divadelní veřejnost. Regionální divadla se sjednotila a dokázala, že umí táhnout za jeden provaz. Do konce roku ještě budeme sbírat podpisy a podle uskutečnění nebo neuskutečnění slibů, které jsme dnes dostali od ministerstva, se rozhodneme, zda a jak bude kampaň po Novém roce pokračovat," říká Burian.
V průběhu kampaně se připojovala i divadla, která nejsou v Asociaci. V Ostravě tak kampaň podpořilo Divadlo Petra Bezruče a Divadlo Aréna, v Mladé Boleslavi Městské divadlo. Kampani vyjádřili ve většině měst jasnou podporu také starostové, stranou nezůstala ani akademická obec a známé herecké osobnosti. Za kampaň se také postavila Herecká asociace a Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů ČR. "Například vystoupení brněnských divadel na náměstí Svobody se zúčastnila náměstkyně primátora pro kulturu Jana Bohuňovská a rektor JAMU Ivo Medek," řekl ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša.

Dva týdny kampaně v číslech:
Počet podpisů pod peticí: 11 500
Počet diváků na představeních pod širým nebem: 7 000
Počet odehraných představení pod širým nebem: 30
Počet zhlédnutí videí s hereckými tvářemi kampaně: 7 500
Počet fanoušků na Facebooku: 417
Zdroj: Jihočeské divadlo

Tři desítky předních divadelníků se obrátily na ministryni kultury otevřeným dopisem

18. září 2012 v 20:55 Zápisník

Žádají osvětlení detailů rozpočtu na rok 2013, který údajně plánuje drastické snížení dotací. Iniciativa 30 předních českých divadelních režisérů, producentů či ředitelů festivalů odeslala 17. září 2012 otevřený dopis ministryni kultury Aleně Hanáková, ve kterém žádá přesné informace k návrhu rozpočtu resortu pro rok 2013. Podepsali se pod něj například režisér Divadla Continuo Pavel Štourač, šéf festivalu Letní Letná Jiří Turek, ředitel festivalu Divadelní Flora Olomouc Petr Nerušil či iniciátor dopisu producent Jakub Vedral.
Signatáři reagují na dlouhodobé podfinancování živé kultury a především pak na informace, které dávají tušit až poloviční snížení dotací na podporu živé kultury v roce 2013. "Snížení takového charakterů může být pro řadu festivalů či souborů až likvidační," upozorňují v dopise.
Výdaje MKČR na živou kulturu se dlouhodobě snižují (jak lze i dokázat na přiložených dokumentech). Pokud by mělo nastat ještě další snížení financování ze strany ministerstva, bylo by třeba zvážit otevřeně, zda je oblast živé kultury nadále pro ministerstvo důležitá.


Otevřený dopis paní ministryni Aleně Hanákové

Komu:
Vážená paní
Mgr. Alena Hanáková
Ministryně kultury
Ministerstvo kultury ČR
Maltézské nám. 1
118 11, Praha 1

V Praze dne 17.9. 2012

Vážená paní ministryně,
Vzhledem k tomu, že se v minulých dnech u Vašeho ekonomického náměstka pana Martina Sankota projevila neznalost chodu divadelního provozu, ale především nepochopení specifik kulturního sektoru jako takového, vyslovujeme obavu, že se tato skutečnost mohla projevit i v návrhu rozpočtu MKČR především v kapitole týkající se grantů a dotací.
Žádáme Vás tímto o zveřejnění výše finančních prostředků jednotlivých grantových a dotačních okruhů, které MKČR vypisuje pro rok 2013 a zveřejnění výhledu pro roky 2014 a 2015.
Jistě chápete, že granty a dotace MKČR jsou pro oblast profesionálního umění v modelu vícezdrojového financování kultury zásadní. Na prostředcích z grantového systému jsou z větší či menší části závislé stovky umělců, uměleckých přehlídek, ale i akce reprezentující na poli kultury naši republiku v zahraničí. Výše prostředků, které MKČR do této kapitoly uvolňuje, svědčí také o tom, jak si živého umění váží, jak přistupuje k potřebám kultury v České republice.
Věříme, že naší prosbě v co nejkratší době vyhovíte a vyvrátíte tím naše informace, že v této oblasti připravilo ministerstvo drastické, likvidační škrty.

S pozdravem

Jakub Vedral / Praha
- divadelní producent, ředitel festivalů Za dveřmi a Živá ulice

Podpisy dále k dnešnímu dni připojili:

Pavel Štourač
/ Malovice
- umělecký ředitel Divadla Continuo

Petr Forman / Praha
- herec, režisér a loutkař, umělecký šéf Divadla bratří Formanů

Rostislav Novák / Praha
- herec, performer, akrobat a loutkář, principál souboru La Putyka

Petr Nerušil / Olomouc
- ředitel festivalu Divadelní Flora

Petr Boháč / Praha
- umělecký šéf Spitfire Company, ředitel festivalu Nultý bod

Viliam Dočolomanský / Praha
- držitel prestižní Evropské ceny divadelní reality, umělecký ředitel souboru Farma v jeskyni

Pavla Dombrovská / Brno
- režisérka, scénáristka, herečka a zpěvačka divadla Líšen

Jakub Špalek / Praha
- herec a režisér divadelního spolku Kašpar, ředitel Divadla v Celetné

Roman Černík / Plzeň
- divadelník a pedagog Západočeské univerzity, umělecký ředitel Johan Centrum o.s.

Irina Andreeva / Praha
- režisérka a performerka souboru Teatr Novogo Fronta

Maria Cavina a Kristýna Kalivodová / Praha
- producentky JEDEFRAU.org - divadelní skupiny Boca Loca Lab a Handa Gote research and developement

Adriana Světlíková / Praha
- ředitelka festivalu Malá Inventura a projektu Nová síť

Jakub Škrdla / Jihlava
- umělecký šéf Divadla T.E.J.P.

Vítek Krajčovič / Vodňany
- místopředseda sdružení Vodňany Žijou

Karolína Zmeková / Jihlava
- ředitelka multikulturního centra DIOD

Tomáš Pavčík / Brno
- ředitel Malého divadla Kjógenu

Jiří Turek / Praha
- ředitel festivalu Letní Letná

Marek Bečka / Praha
- zakladatel a šéf divadelního souboru Buchty a Loutky

Petr Prokop / Praha
- zakladatel a šéf divadelního souboru VOSTO5

David Kašpar / Praha
- Zahrada o.p.s., programový ředitel festivalu Street For Art a producent Cirqueon

Tomáš Suchánek / Ostrava
- ředitel divadelního festivalu Dream Factory Ostrava

Dagmar Roubalová / Praha
- ředitelka KD Mlejn

Jiří Sulženko / Praha
- ředitel Kulturní Jižní město o.p.s., Zahrada KC a Chodovská tvrz

Vladimír Šmehlík / Ostrava
- Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava

Denisa Václavová / Praha
- divadelní festival 4+4 dny v pohybu

Ewan McLaren / Praha
- programový ředitel divadla Alfréd ve Dvoře, ředitel Motus o.s.

Zdeněk Závodný / Pardubice
- programový ředitel Divadla 29

Andrej Harnecko / Ostrava
- Festival CoolTour

----------------------------------------------------------Divadlo J. K. Tyla a Divadlo Alfa v Plzni chystají představení k petici na podporu regionálních divadel

16. září 2012 v 22:21 Zápisník

Divadlo J. K. Tyla se představí v úterý 18. září od 14.30 do 17 hodin na prostranství u Západočeského muzea v Plzni. Baletní soubor tady nabídne ukázky z klasických baletů Labutí jezero a Raymonda, ale dostane se i na modernější taneční formy. Někdejší žáci baletní školy divadla, nyní studenti taneční konzervatoře, předvedou své stepařské číslo. Další plzeňská scéna - Divadlo Alfa - vystoupí se svým Donem Šajnem. Tato výjimečná akce podporuje celorepublikovou kampaň Pomozte svému divadlu, jež upozorňuje na neřešený systém financování regionálních divadel.

(vystoupení se budou opakovat)S kampaní je spojena petice, kterou můžete od 5. až do 21. září podepisovat mimo jiné v prostorách Divadla J. K. Tyla v Plzni - ve Velkém i Komorním divadle či v pokladně předprodeje v Sedláčkově ulici. Smysl a cíl kampaně vysvětlují průvodní listy u petičních archů a 18. září je při představení u Západočeského muzea objasní ředitel Divadla J. K. Tyla a předseda Asociace profesionálních divadel Jan Burian. Hlavní hereckou tváří akce Pomozte svému divadlu je člen plzeňské činohry Martin Stránský. Se svým vystoupením se Divadlo J. K. Tyla představí také v Praze, a to v závěrečný den kampaně - 21. září od 14 hodin - na piazettě Národního divadla. Informační kampaně s petiční akcí Pomozte svému divadlu se účastní více než dvě desítky českých a moravských regionálních divadel.Hlavní cíle kampaně

1. Seznámit širokou veřejnost s realitou financování regionálních divadel.

2. Přimět stát, aby podporoval divadla tak, jak stojí ve vládou schválené Koncepci účinnější podpory umění na léta 2007-2013, tedy aby příspěvek pro rok 2013 činil 150 mil. korun.

3. Přimět stát, aby ve spolupráci s kraji a městy vytvořil jasný systém kooperativního financování regionálních divadel, který v současné době neexistuje.


Zdroj: djkt