Květen 2012

Festival Street For Art 2012 postaví nové divadlo na Jižním Městě

10. května 2012 v 17:20 Zápisník

Již 18. května otevře divákům své brány Divadlo Šnek, které v rámci festivalu Street For Art oživí prostor u metra Opatov. Dočasný divadelní prostor vznikne úpravou spirálové rampy, která spojuje stanici metra s autobusovou zastávkou. Betonový kolos bude podle návrhu architektonického ateliéru Mjölk přetřen červenou barvou, prostor scény a hlediště utvoří překližkové panely. Pátý ročník festivalu o veřejném prostoru klade hlavní důraz na lokální kulturu a podporu místních talentů a iniciativ. "Sídliště není sterilní místo bez kultury, to je vžitý mýtus. Lokální kultura tu je a dokonce velmi zajímavá, jen je občas málo vidět. Během festivalu pod ní proto na devět dnů vsuneme divadelní prkna a přisvítíme na ní reflektory," říká ředitel Street For Art Jiří Sulženko. Program a lokaci festivalu organizátoři oficiálně představí 3. května na setkání s veřejností. Zároveň sami natřou první metry čtvereční opatovského "šneka" červenou barvou.

Pátý ročník největšího českého festivalu o veřejném prostoru návštěvníkům připomene, jak důležité je zajímat se o své okolí a všímat si lokální kultury. Symbolem Street For Art 2012 je betonová spirála na stanici metra Opatov. "Díky fenomenálnímu točitému tvaru jí lidé říkají šnek. Zdá se to jako maličkost, ale když nějaké místo ve městě získá přezdívku, je jasné, že k němu lidé mají vztah. A právě vztah k místu a místní kultuře ve čtvrti, kde žijeme, je tématem celého festivalu," vysvětluje kreativní ředitel David Kašpar. Během přestavby pokryje červená barva 1700 m² betonu, což rozlohou odpovídá osmi tenisovým dvorcům. Zdi divadla vzniknou ze stovky velkých překližkových panelů. Architektonický zásah tedy bude velmi nápadný, rozhodně však ne samoúčelný. "Divadelní budova je jenom schránka. Stavíme ji proto, že máme obsah, který chceme divákům předat právě zde. Dobré divadlo vznikne teprve tehdy, když prostor dostane adekvátní programovou náplň," zdůrazňuje Jiří Sulženko.

Zlatým hřebem programu bude světová premiéra inscenace Jižák, město snů. Divadelní sonda do života největšího českého sídliště vzniká v režii Petry Tejnorové. Autorský tým skládá mozaiku skutečných jihoměstských příběhů a spolupracuje přitom se sedmi mladými lidmi z Jižního Města. "Hrdiny-herci budou 'odborníci všedního dne,' tedy teenageři, kteří mohou vypovídat o specifikách svého života, snů a zkušeností z Jižáku," popisuje Tejnorová. Festival zahájí otevřená diskuze DOXagora o porevolučním vývoji kulturní politiky Prahy, následovaná koncertem držitele ceny Apollo 2011 Bonuse s projektem Temný Síly. Chybět nebude odborná konference o kulturní politice a financování kultury, pro širokou veřejnost jsou připraveny workshopy, koncerty a přednášky. Osobnosti, které se zasloužily o kulturu na Jižním Městě, převezmou na zvláštním ceremoniálu Cenu lokální kultury od výtvarníka Pavla Karouse.

Divadelní Flora začíná ve čtvrtek – světovou taneční premiérou

8. května 2012 v 17:48 Zápisník
16. ročník tradiční olomoucké přehlídky odpočítává poslední hodiny do svého začátku. Čtvrteční
a páteční program nabízí premiéru a první reprízu exkluzivní taneční koprodukce PowerPower Dance, která vzniká speciálně pro festival s podporou Mezinárodního visegrádského fondu.

V představení PowerPower Dance vystupují taneční skupiny DebrisCompany ze Slovenska
a VerTeDance z České republiky, Polsko zastupuje performerka Anna Steller. Vedení inscenace, jejímž tématem se stala energetická bezpečnost, se ujal slovenský skladatel, muzikant, performer
a režisér Jozef Vlk - držitel ocenění DOSKY 2008 za nejlepší hudbu k inscenaci se kromě divadelní činnosti věnuje také elektronické hudbě.

PowerPower Dance otevře v Divadle K3 Uměleckého centra UP (bývalý jezuitský konvikt) jeden ze tří programových bloků Flory, věnovaný právě visegrádskému tanečnímu umění. "Projekt PoweroftheVisegrad Dance bude od roku 2012 svébytnou součástí festivalu. V této dramaturgické linii chceme sledovat umění spadající do oblasti tzv. performingarts. Nalezneme zde představení s rysy alternativního a experimentujícího divadla, tance, projekty překračující k výtvarné performanci či multimediální projekty z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska," představuje koncepci dramaturg Jan Žůrek.

Podle jeho slov je do budoucna ambicí Divadelní Flory vytvořit stálou platformu pro prezentaci nejvýraznějších inscenačních projektů tzv. alternativního divadla ze zemí V4, ale také aktivně podporovat vznik nové tvorby, mobilitu umělců a mezinárodní spolupráci.

Letos tak festivalové návštěvníky okouzlí maďarská choreografka Anna Réti nebo zmiňovaní DebrisCompany, VerTeDance a Anna Steller. "Alternativní a experimentující divadlo si u olomouckého publika našlo své stálé příznivce a pohled na tvorbu v zemích V4 bude cenným příspěvkem k tomu, jak vypadá scéna performingarts v našem regionu," doplňuje Žůrek.

Tanečním programem však přehlídka zdaleka nekončí. Činoherní produkce čekají diváky už od soboty, kdy na scénu Moravského divadla Olomouc zavítají přední české soubory s inscenacemi talentovaného režiséra Jana Mikuláška(Gottland, Europeana aj.), a v průběhu příštího týdne se do Olomouce přesune pražské Divadlo Komedie. Nabídne výběr svých nejlepších inscenací, v nichž se mj. představí herecké hvězdy jako Boleslav Polívka s Martinem Fingerem (Podzemní blues), Ivana Uhlířová (Víra, láska, naděje), Roman Zach či Marek Daniel (Srdce temnoty).

Vstupenky na většinu produkcí jsou stále k mání v předprodeji na pokladně Moravského divadla Olomouc (tel. 585 500 500, pokladna@mdol.cz), objednávat je můžete i online. Více informací
o přehlídce a jejím programu najdete na webu www.divadelniflora.cz.

Festival je pořádán za finanční podpory Statutárního města Olomouc, Olomouckého kraje, Ministerstva kultury ČR a Mezinárodního visegrádského fondu.

AVE Bohemia Jaro 2012 - videa

7. května 2012 v 12:31
Galavečer festivalové přehlídky pro děti a mládež "AVE Bohemia Spring" nafotografovali a zaznamenali studenti Střední odborné školy umění a managementu.
Záznam z večera si můžete prohlédnout přes facebook na těchto odkazech:A co vy, nechcete se také zapojit?