Duben 2012

KOUZELNÝ CIRKUS LATERNY MAGIKY SE HRAJE 35 LET

13. dubna 2012 v 16:31 Balet - domácí

Laternu magiku čeká důležité výročí. Inscenace Kouzelný cirkus se dočká 14. dubna 6167. reprízy a oslaví přesně 35 let od prvního uvedení v roce 1977. Příběh o putování dvou klaunů, za jehož vznikem stály takové osobnosti jako Evald Schorm, Jiří Srnec nebo Jan Švankmajer, sklízel nadšené ovace po celém světě a v Praze je stále k vidění na Nové scéně. V rámci doprovodného programu oslav budou mít diváci možnost zhlédnout výstavu divadelních plakátů nebo fotografický happening s původními protagonisty Kouzelného cirkusu na piazzetě ND.

Kouzelný cirkus měl premiéru v tehdejším pražském sídle Laterny magiky paláci Adria a o prázdninách se hrával také ve sjezdovém sále Paláce kultury. Od roku 1983 byla inscenace pravidelně uváděna na právě otevřené Nové scéně, kde se pravidelně hraje dodnes.

V tuzemsku se odehrálo5630 představení, v zahraničí na540 představenív 16 zemích a více jak 50 městech (D, SK, NL, USA, B, SSSR, I, CAN, F, BG, A, Izrael, E, S, TR, DK). Mimořádný úspěch inscenace dokazují i soudobé kritiky:

"…ustálená klišé poetické metafory klaunů vylézajících z vejce a usilujících o naplnění svého životního údělu, jsou přeměněny v takový druh divadelního kouzla, jaké jsme dosud nepoznali. (…) Autoři za asistence populárního černého divadla vytvořili zázračné divadelní představení. Byl jsem jím okouzlen."

Clive Marnes, New York Post, 23.2. 1979

Řeč čísel dále prozradí, že pokud by se v divadle hrála každý den jedna repríza Kouzelného cirkusu, herní plán bude nepřetržitě naplněn na 16 let. Inscenace odchovala několik generací tanečníků, kteří bez přestávky vstupovali do rolí svých kolegů. Dodnes se na jevišti celkem vystřídalo 21 Smutných a 23 Veselých klaunů, 21 Svůdců a 29 Venuší.