Březen 2011

Derniéra inscenace Laterny magiky Rendez-vous

17. března 2011 v 14:16 Balet - domácí
Ve dnech 18. - 20. března 2011 budou mít diváci naposledy možnost zhlédnout inscenaci Laterny magiky Rendez-vous. Tento mezinárodní koprodukční projekt vznikal ve dvou verzích a měl tak i dvě premiéry: první se konala 2. srpna 2005 v jihofrancouzské Cathedrale d´Images, druhá verze se stala repertoárovým představením.
Na vznik celého představení mělo zásadní vliv prostředí bývalého kamenolomu (Cathedrale d´Images) v Les Baux de Provence, který zaujal scénografa Josefa Svobodu (1920-2002) a choreografa Jean-Pierra Aviotta, který byl několik sezon šéfem baletního souboru Laterny magiky, k vytvoření originálního uměleckého prostoru pro nejrůznější druhy produkcí. Z někdejší inspirace posléze vykrystalizoval tanečně pohybový projekt, který diváky zavádí do jiné dimenze existence. Rendez-vous bylo vytvořeno v koprodukci s francouzskou La Compagnie Commun Instant a německou agenturou NOA Entertainment, za podpory Evropské unie prostřednictvím programu Culture 2000.
Říká se, že těsně před smrtí se člověku promítne před očima celý jeho život. Tvůrci inscenace si vybrali toreadora zápasícího s býkem v aréně, který v okamžiku smrti vidí a možná chápe koloběh života, zrození a smrti, a nahlíží i za závoj nepřekročitelného "pak". V představení je dominantním prvkem tanec, pohyb, neboť téma koridy je samo o sobě nesmírně lákavé k tanečnímu ztvárnění. Nechybí prvky fyzického divadla a akrobacie, vizuální a pohybová složka jsou rovnocenně propojeny a inscenace dýchá tajemnem.
Rendez-vous
Námět, režie a choreografie: Jean-Pierre Aviotte
Hudba: Didier Melaye, Aarvo Pärt
Scénografie: Miloslav Heřmánek
Kostýmy a masky: Pavel Knolle
Kamera: Samuel Bester
Zvuk: Ivo Špalj

Poslední reprízy: 18. a 19. 3. od 20:00 hod. a 20. 3. od 17:00 hod. na Nové scéně Národního divadlaTaneční aktuality.cz v novém designu

1. března 2011 v 18:54 Média
Taneční aktuality.cz, první internetový časopis o tanci, představily 1. března 2011 novou verzi svého portálu. Ke změně designu a úpravám struktury sáhly po čtyřech letech úspěšného provozu a potvrzují tak svou schopnost udržet krok s nejnovějšími trendy internetové žurnalistiky. Nové stránky jsou přehlednější, jednodušší a vybavené moderním designem, čtenáři v nich najdou své oblíbené rubriky i nové funkce.
Hlavní náplní domovské stránky zůstává aktuální zpravodajství z domova i ze zahraničí, stejně jako nejnovější recenze, rozhovory a reportáže, ovšem v atraktivnější vizuální podobě. Nově je možné diskutovat u všech publicistických článků, ne pouze u recenzí, jak tomu bylo doposud. Přehlednější členění rubrik usnadní orientaci na webu, stejně jako nově řešené přehledy kurzů, workshopů, konkurzů a dalších informací, které patří k nejvyhledávanějším obsahům.
Nechybí ani oblíbený Taneční diář, který přináší přehled všech tanečních představení v celé ČR, nyní s pohodlnějším výběrem měsíců i dnů. Taneční aktuality.cz budou také stále více interaktivní - zajímají nás názory a připomínky našich čtenářů: nově mohou využít kontaktní formulář přímo ze stránek, na homepage je umístěná anketa k novému vzhledu, kterou budou brzy následovat další. Časopis je také propojen se sociální sítí facebook, díky které se mohou i nepravidelní návštěvníci včas dozvědět o jakýchkoli novinkách.
Nové možnosti se otevírají i partnerům a zájemcům o inzerci - nový design umožňuje variabilnější umisťování placených odkazů a bannerů různých velikostí. Plně funkční je také anglická verze webu, díky níž se o dění na české taneční scéně dozvídají i čtenáři ze zahraničí.
Taneční aktuality.cz již řadu let informují o dění na profesionální taneční scéně České republiky, a to jak formou kritické reflexe, tak prostřednictvím informačního servisu. Poskytují kritický obraz profesionálního tance v celé republice, a ačkoli mají stále určité rezervy, jejich záběr se stále zvětšuje. Na svých webových stránkách poskytují přehled událostí, diář tanečních představení po celé ČR, ale také informace o konkurzech, workshopech, stážích a stipendiích, tanečních kurzech a festivalech v ČR i v zahraničí.
V neposlední řadě je na stránkách k nalezení aktuální zpravodajství a archiv všech zpráv vztahujících se k událostem v tanečním oboru do počátku roku 2007, jsou tedy komplexním informačním zdrojem.
Již potřetí vydaly Taneční aktuality.cz také ročenku - výbor nejzásadnějších textů zveřejněných během poslední sezóny. Vycházejí vstříc i těm čtenářům, kteří nemají pravidelný přístup k internetu nebo chtějí skutečně hmatatelnou památku na uplynulou divadelní sezónu. Podrobnější informace najdete na www.tanecniaktuality.cz v sekci "O nás".
Doufáme, že nová struktura webových stránek je jedním z prvních kroků modernizace tohoto prvního internetového časopisu o tanci a že se nám podaří i nadále naplňovat naše motto: "Taneční aktuality.cz - orientační bod ve světě tance."