Březen 2010

Kouzelný cirkus - sobotní představení pro děti

24. března 2010 v 12:30 Balet - domácí
Místo původně plánovaného Rendez-vous uvádí Laterna magika ve dnech 25. - 27. března Kouzelný cirkus. Vstupenky zůstávají v platnosti na nový titul nebo je lze v pokladně vyměnit za květnové termíny Rendez-vous, případně vrátit vstupné.
Odpolední sobotní představení je určené jako představení pro děti. Začátek je od 14.00 hodin.

Baletní Kráska a zvíře v Plzni

10. března 2010 v 13:24
Divadlo J. K. Tyla v Plzni - baletní soubor

uvádí
hudební taneční fantazii

KRÁSKA A ZVÍŘE

světová premiéra 13. března 2010 na scéně Komorního divadla

Choreografie a režie: Jiří Pokorný
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Josef Jelínek
Filmové dotáčky: Jaroslav Valenta

Hudba: Michal Pavlíček
Zpěv: Bára Basiková a Michal Pavlíček
Hudbu nahrál: Michal Pavlíček a studiový orchestr
Aranžmá a mix hudby: Michal Pavlíček

Kráska: Jana Kalinská / Nikola Pažoutová
Zvíře: Milan Maláč / Martin Šinták
Malá Kráska: Barbora Lahučká* / Denisa Šalomová*
Sestry: Martina Drbušková / Kateřina Štruncová
Martina Diblíková / Michaela Musilová
Kupec: Petr Brettschneider / Miroslav Hradil
Nápadníci: Petr Hos / Petr Klabusay
Miroslav Hradil / Pavel Tručka

* žáci Baletní školy DJKT
Premiéra v Komorním divadle


KRÁSKA A ZVÍŘE
Starou francouzskou pohádku známou z vyprávění Jeanne-Marie Leprince de Beaumontové proslavil nepřekonatelný film režiséra-básníka Jeana Cocteaua z r. 1946 s Jeanem Maraisem v hlavní roli (resp. trojroli). Pozoruhodným počinem, který film inspiroval půlstoletí od svého vzniku, je minimalistická opera Philipa Glasse z r. 1994, kterou uvedlo Národní divadlo v režii bratří Formanů v r. 2003 a v brněnské Redutě ji v loňském roce nastudoval mladý slovinský režisér Rocc. Příběh se dočkal řady dalších filmových zpracování, vč. animovaného muzikálu z dílny Walta Disneye, stále znovu ožívá i na mnoha světových scénách.

U nás se stala pro jevištní život pohádkové legendy zcela zásadní dramatizace Františka Hrubína, premiérovaná v r. 1970 v krumlovském přírodním divadle s otáčivým hledištěm. V průběhu let se tam vrátila znovu ve dvou nových inscenacích (1995 a 2006). Z Hrubínova básnivého textu vycházel Ota Hofman, autor scénáře jak pro televizní film Ant. Moskalyka (1971), tak pro filmový horor Juraje Herze Panna a netvor (1978).
Hrubínova hra se rovněž stala podkladem pro baletní zpracování Krásky a zvířete v r. 1976 v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích (libreto Milan Fridrich, hudba Emil Hlobil).

Původní balet, inspirovaný jímavým příběhem francouzské legendy, připravuje nyní jako autor libreta, režisér a choreograf se svým mladým souborem šéf plzeňského baletu Jiří Pokorný. Ke spolupráci na titulu přizval skladatele, kytarového mága, zpěváka a textaře Michala Pavlíčka.