Listopad 2009

Primabalerína Národního divadla Nikola Márová hostovala ve Finské národní opeře

30. listopadu 2009 v 18:05 Balet - domácí
První sólistka baletu Národního divadla Nikola Márová se představila jako host Finské národní opery v Helsinkách, a to v klenotu klasického repertoáru, Labutím jezeru. Hostování se uskutečnilo na základě pozvání uměleckého ředitele finského baletu Kenneta Greveho, tanečníka a choreografa, který minulou sezónu nastudoval svou novou verzi Labutího jezera v premiéře pro pražské ND.
"Možnost vystoupit v Helsinkách mi Greve nabídl už před pražskou premiérou, protože se chystal představení nastudovat se svým souborem. Chtěl pozvat mne a Michala Štípu jako pár, z toho ale začátkem sezóny z finančních důvodů sešlo. Před říjnovou premiérou se jim ale zranila sólistka, která měla tančit druhou premiéru, takže mě požádali, jestli mohu přijet," vysvětluje Nikola Márová. Jejím tanečním partnerem pro finské hostování byl první sólista Královského dánského baletu Andrew Bowman. "Byla jsem za pozvání vděčná i proto, že Kenneth měl představení nastudované s trojím obsazením, a nebylo vlastně nutné zvát na ně hosta."
Premiéry Labutího jezera ve Finské opeře se konaly 23. a 29. října. Hostování se, jak už to v takových případech bývá, neobešlo bez komplikací. V Praze začala příprava baletu Faust (premiéra 5. a 6. 12.), ve kterém Nikola rovněž vystupuje, vedení ji ale naštěstí uvolnilo. Do Helsinek odjela nejprve na pět dní zkoušet s novým partnerem. Ten ale musel na poslední chvíli zaskočit za zraněného kolegu a tančit i se sólistkou z prvního obsazení, na důkladné nazkoušení tedy nebyl čas. Protože ale naše tanečnice přijela do Finska nemocná, mohla si alespoň rozvrhnout vlastní trénink i vyléčit se.
Před samotným představením zbyly na zkoušky pouhé dva dny. Jek se lze za tak krátkou dobu v tanci "najít"? Pro zkušené tanečníky nepředstavuje zásadní problém ztančit se po několika zkouškách, i když spolu pracují poprvé. "Naši práci komplikovala ještě další okolnost, Andrew byl krátce po vážné operaci kolene a musel tomu přizpůsobit některé prvky. Je vzrůstem menší než Michal Štípa, se kterým jsem zvyklá tančit nejen Labutí jezero, ale i další tituly, a rychle si zvyknout na jinou výšku partnera není vůbec jednoduché. Také měl naučenou trochu jinou techniku partneřiny, což vychází z různých druhů baletních škol, které jako tanečníci v určitých regionech studujeme. Snažila jsem se především přizpůsobit jeho návykům a představení jsme nakonec bezpečně zvládli." Choreografie představení byla až na drobnosti stejná jako v Praze, ale s větším počtem tanečníků. Původně byla s naší první sólistkou v plánu představení tři, nakonec zůstalo u druhé premiéry 29. října a jedné z listopadových repríz.
Finská opera má oproti pražskému Národnímu divadlu mnohem větší jeviště. "Nejprve jsem se toho spíš lekla, ve velkém prostoru je potřeba daleko víc síly, na druhou stranu je to možnost si pohyb užít na maximum, skutečně využít všechny možnosti choreografie a nemyslet na omezení." Finské a obecně severské publikum je chladnější, sám choreograf na to předem upozorňoval, ačkoli závěrečný potlesk vše vynahradil. Podobnou zkušenost před časem měli pražští tanečníci na finském festivalu Imatra Ballet Gala. Přesto se tamní publikum vyznačuje vysokou kulturou a tanec je ve Finsku a dalších státech považován za umění rovnocenné ostatním múzám, i média mu věnují mnohem větší pozornost, než je tomu u nás. Nikola upozornila například na to, že recenze na premiéru Labutího jezera vyšly v tisku do tří dnů.
V letošní sezóně se představení Labutí jezero v Helsinkách dalších repríz nedočká. Šéf finského baletu ale předběžně Nikole Márové přislíbil hostování pro příští sezónu, tentokrát i s jejím stálým partnerem Michalem Štípou.

Odkazy:

Laterna magika uvítá Bohemia Balet

23. listopadu 2009 v 22:38 Balet - domácí
Soubor Taneční konzervatoře hl. m. Prahy vystoupí 29. listopadu od 19:30 hodin v prostorách Laterny magiky. Program nese název Vyzvání k tanci - večer tanečních miniatur, diváci budou mít možnost vidět v první polovině vystoupení známé ukázky z klasického tance: pas de deux a variace z baletů Labutí jezero, Don Quijote, Esmeralda, Spící krasavice, Giselle, Laurencie aj. Druhá část bude věnována současnému tanci. Budou uvedeny jak choreografie z repertoáru, tak nové choreografie, které vznikly na základě účasti studentů školy na 3. Mezinárodní baletní soutěži Brno 2009, která se koná ve dnech 9.-13.12. v Mahenově a Janáčkově divadle v Brně.

Bohemia Balet je taneční soubor Taneční konzervatoře hlavního města Prahy, v němž vystupují absolventi a studenti školy. Ke spolupráci se souborem jsou zváni mladí i renomovaní domácí a zahraniční choreografové. Za dobu své existence se vyvinul v ambiciózní soubor mladých tanečníků, mnohdy laureátů mezinárodních soutěží. Představení Bohemia Baletu se vyznačují nejen technickou vyspělostí, ale přinášejí na scénu i radost a entuziasmus mladých tanečních interpretů. Dramaturgie je vytvářena s ohledem na složení souboru, umožňuje rozvoj uměleckých schopností studentů - budoucích tanečních profesionálů - a zároveň obohacuje repertoárovou nabídku na české taneční scéně. Za dobu existence získal soubor několik ocenění a vytvořil mimořádné projekty i v profesionálním kontextu, vystupuje na domácích i zahraničních scénách, je zván na festivaly a taneční přehlídky /Německo, Francie, Slovensko, Polsko, USA, Japonsko, Kolumbie, Portugalsko, Kambodža/. Záběr repertoáru je široký, zahrnuje jak ukázky klasického baletního odkazu, tak současné choreografické kompozice i lidové tance z Čech, Moravy a Slovenska.
Mezi úspěšné představení patří např. Ravelovo Bolero, vytvořené pro studenty školy v roce 2003 uměleckým šéfem baletu ND v Praze Petrem Zuskou, inscenace Poloveckých tanců A. Borodina, Čajkovského Louskáček nebo Povídání s Fridou, balet podle životopisného filmu o mexické malířce Fridě Cahlo, který vytvořil Jan Kodet. V lednu 2005 se konala na scéně Stavovského divadla ve spolupráci s Národním divadlem v Praze premiéra Čajkovského baletu Šípková Růženka v choreografii Jaroslava Slavického, který se setkal s velkým úspěchem u malých i velkých diváků a byl zaznamenán Českou televizí. Soubor uvedl v české premiéře Trojské hry významného evropského choreografa Roberta Northa a také Indigo Rose světoznámého choreografa Jiřího Kyliána společně s Večerními písněmi, které uvádí jako jediný soubor v ČR.
V sezóně 2008/2009 byl souboru rozšířen o balet Bohuslava Martinů Kuchyňská revue, Podivuhodný let a operu Slzy nože v režii Jiřího Srnce, Janáčkovu Sinfoniettu a Zeljenkovu Musicu Slovacu v choreografii Pavla Šmoka. Unikátní je nastudování světoznámé Svity v bílém francouzského choreografa Serge Lifara, uvedené souborem v české premiéře a oceněné v Soutěžní přehlídce tanečního umění ČR v roce 2008 Čestným uznáním za dramaturgický přínos. V současnosti pokračuje Bohemia Balet v úspěšné spolupráci s Jiřím Kyliánem, někdejším absolventem školy, v červnu 2009 byly v jeho choreografii uvedeny v české premiéře Písně potulného tovaryše Gustava Mahlera.

Vstupenky na představení Vyzvání k tanci v ceně 250 a 190 Kč je možné zakoupit v pokladně Laterny magiky na Národní třídě a v síti Ticketpro.