Říjen 2009

Tanečníci Národního divadla znovu na festivalu World Ballet Stars

25. října 2009 v 18:56
Minulý rok touto dobou excelovali sólisté baletu Národního divadla Adéla Pollertová a Alexandre Katsapov na mezinárodním baletním festivalu v Doněcku "World Ballet Stars". Letos vystoupili ve dnech 8.-10. října na třech slavnostních večerech s nemenším úspěchem a s dalším pozváním do zahraničí v nejbližších dnech.

Čeští tanečníci přijali opět pozvání ředitele festivalu Vadima Pisareva, někdejšího proslaveného tanečníka a dnes významného organizátora mezinárodních akcí v tanečním oboru. Baletní pár vystoupil s choreografií šéfa baletu ND Petra Zusky s názvem Déjà vu a se třemi duety choreografie Petite Mort z dílny Jířího Kyliána, nejznámějšího českého choreografa. Dvě hlavní gala se konala v Doněcku a do programu přibylo dodatečně vystoupení v menším městě s kuriózním jménem Krematorsk.

"Choreografii Déjà vu jsme na festivalu tančili už minulý rok," připomíná první sólista Alexandre Katsapov, "Letos si ji pořadatelé opět vyžádali. Jde o moderní kus, který je ukázkou jak technické práce, tak obsahuje humor a ucelený dramaturgický oblouk. Pro diváky na festivalech tohoto typu je taková choreografie vždy novinkou a má zaručený úspěch. Je příjemné vidět, že můžeme diváky něčím skutečně obohatit," dodává.

Že bylo minulý rok nejúspěšnějším číslem právě Déjà vu potvrzuje i Adéla Pollertová: "Neměla jsem obavu, že by diváky opět nezaujalo, zvlášť když si ho Vadim Pisarev jmenovitě vybral. Zároveň nás požádal, abychom přivezli ještě další moderní choreografii - okamžitě mě napadla Petite Mort od Jiřího Kyliána, ale osobně jsem se trochu bála reakce publika," vypráví. "Diváci na Ukrajině a vůbec ve východní Evropě jsou zvyklí na velké klasické kusy, na takové to "trhání kulis", excelentní technické výkony… Petite Mort je velmi intimní choreografie a staví na čistotě pohybu a stylu, takže dost kontrastovala s ostatními čísly. Když jsme tančili, bylo v divadle nejprve absolutní ticho, ale pak diváci propukli v takový aplaus, že nás to až zaskočilo. A ostatní tanečníci nám pak říkali, že se na nás museli dívat alespoň ze zákulisí, aby jim nic neuteklo." Pro naše tanečníky bylo zase osvěžením vidět vytříbené technické výkony sólistů zahraničních scén a v neposlední řadě bouřlivý ohlas diváků na všech představeních.

Na festivalu se letos představili například tanečníci z Kuby, Berlína, Izraele, Minsku nebo Velkého divadla z Moskvy, ze jmen známých v tanečním světě to byla třeba mediálně známá Anastázia Voločková. Na závěrečném gala proběhlo tradičně ocenění tří nejlepších vystupujících souborů či párů, kde byli spolu se sólisty z Berlína a Minsku vybráni právě naši tanečníci. Jako ceny se opět dávaly Křišťálové růže. Jen skutečné květiny, kterých tanečníci dostali plné náruče, museli nechat v divadle, protože na zájezd cestovali z Prahy letecky.

Oba sólisté jsou v současné době také značně vytížení, probíhá nastudování nové premiéry, baletu Faust, a hrají se repertoárová představení. Proto je možnost účasti i na prestižních a vítaných zahraničních akcích často závislá na náhodě a samozřejmě na dobré vůli šéfa baletu.
Další vystoupení na zahraničním gala, tentokrát v Kyjevě, čeká Adélu Pollertovou a Alexandra Katsapova již v neděli 25. října. Akci pořádá stejný organizátor. Ani vystoupení v Doněcku nebylo v této sezóně jejich první "reprezentací" českého baletu v zahraničí. V srpnu vystoupili na dvou večerech v rámci baletní přehlídky ve Finsku: Imatra Ballet Gala, také se Zuskovou choreografií Déjà vu, která je jejich oblíbeným koncertním číslem. Představení se konala 22. a 23. 8.

LATERNA MAGIKA DANCE STUDIO

1. října 2009 v 23:23 Balet - domácí
V prostorách divadla Laterna magika probíhají tento rok od října do prosince taneční kurzy pro veřejnost.
Každé úterý a čtvrtek bude v baletním sále vyhrazen čas od 15:30 do 16:30 hodin pro práci pedagogů a tanečníků - členů Laterny magiky se zájemci z řad veřejnosti.

Laterna magika Dance Studio nabízí - zatím - tyto styly:

Street Style
- kombinace populárních stylů, jako je Hip Hop, Street Dance, Funky, House, Jazz Dance…
- poznání koordinace, plynulosti a odlišnosti dynamiky pohybu, zjištění toho, že tanec je jediná možná věc, která vás přesvědčí o vlastní svobodě vyjádřit se
- Street vznikl na konci 70. let v amerických černých ghettech
- vyučují členové LM, např. Milan Odstrčil

Moderna - Contemporary Dance
- spojení široké škály tanečních technik, které ovlivnily podobu tance ve dvacátém století, smysl vyjádření a myšlenku jako takovou
- výuka seznamuje např. s technikou Marthy Graham nebo José Limona ad.
- princip taneční moderny je stále stejný: tanec je výrazový prostředek, který může užívat každý, bez ohledu na věk, váhu nebo dispozice
- techniky moderního tance pomáhají každému najít novou dimenzi pohybu, poznávat vlastní tělo a osvobodit pohybem mysl v něm

Pantomima
- příležitostně budou do rozvrhu zařazeny také hodiny pantomimy, tradičního pohybového umění, které má českých zemích ojedinělou historii
- i v Laterně magice byly techniky pantomimy jednou z klíčových součástí uměleckého projevu, zájemce s ní tedy budou seznamovat odborníci "z první ruky", např. otec a syn Kotěšovští

Tréninky budou probíhat nejméně do konce prosince, a to za cenu 100.- Kč za lekci.
Je možné si zařídit i individuální lekce a trénink pro uzavřené skupiny, v průběhu roku se pořádají víkendové workshopy (info vždy na http://www.laterna.cz/).

Aktuální rozvrh hodin a další se zájemci dozví na e-mailu: info@laterna.cz