Květen 2008

Seminář bournonvillovské techniky

28. května 2008 v 15:10
Taneční sdružení ČR pořádá za finanční podpory Ministerstva kultury ČR odborný interpretační seminář "Dánská baletní škola - tvorba Augusta Bournonvilla". Seminář se uskuteční od 18. 08. 08 do 23. 08. 08 ve Státní opeře Praha pod vedením sólistky a pedagožky Královského baletu v Kodani Karin Elver.
Seminář je určen pro profesionální taneční umělce, baletní mistry, pedagogy a studenty vyšších ročníků tanečních konzervatoří /minimální věk 16 roků/.
Seminář se bude skládat z tréninku - 1 ½ hod. /systém A. Bournonvilla/ a studia ukázek z jeho tvorby - 1 ½ hod.
VÍCE

Červen plný tance

25. května 2008 v 23:22 Balet - domácí
Letošní červen bude tancem doslova nabitý. 14. se v Národním divadle uskuteční dlouho očekávaná premiéra Causy Carmen- ačkoli jde o večer složený ze dvou děl, všeobecně je nejvíc akcentované jen jedno z nich: Carmen proslulého choreografa Matse Eka. Bude to poprvé, kdy se na českém jevišti setkáme s jeho dílem. A není jednoduché se této legendě vyrovnat, ať už bude další část sebelepší. Mats Ek přijede do Prahy dohlédnout na premiérové přípravy osobně.
Novou premiéru chystá také Balet Praha - Pražský komorní balet Pavla Šmoka pod vedením choreografky a tanečnice Lucie Holánkové. Ta si za téma vybrala goldoniovský příběh Sluha dvou pánů. Více na stránkách: http://www.balet-praha.cz/index.php
21. a 22. se konají absolventská představení Taneční konzervatoře Hlavního města Prahy, jako vždy ve Stavovském divadle, letos s neoklasikou Serge Lifara a modernou Davida Stránského.
Celým červnem nás bude provázet dvacátý ročník festivalu Tanec Praha, lehce okleštěný, ale přece zachráněný. Pravidelné zpravodajství a recenzování zajišťují jako loni Taneční aktuality.

Celostátní sympózium „Taneční výchova a kulturní kapitál“

19. května 2008 v 20:53 Zápisník
XXV. celostátní přehlídka dětských skupin scénického tance Kutná Hora 2008
A
Celostátní sympózium "Taneční výchova a kulturní kapitál"
Kutná Hora 22. - 25. května 2008
Koná se pod záštitou ministra kultury Václava Jehličky, hejtmana Středočeského kraje Petra Bendla a starosty města Kutná Hora Ivo Šalátka.
Pořádají NIPOS-ARTAMA Praha, Městské Tylovo divadlo Kutná Hora, spolupořádají Průvodcovská služba Kutná Hora s. r. o., Sdružení pro taneční a pohybové divadlo "my" o. s.
Za finančního přispění Ministerstva kultury, Středočeského kraje, města Kutná Hora, nadace Pangea Praha a MVE PLUS s.r.o. Čáslav.

Tanec Praha: tiskové prohlášení

16. května 2008 v 22:03 Zápisník
Tiskové prohlášení
Hlavní město Praha ústy radního Richtera zkresleně, zcela vědomě a alibisticky infomuje v poslením týdnu média o situaci Tance Praha o.s. Považuji za nutné tyto výroky uvést na pravou míru.
Občanské sdružení Tanec Praha více jak 15 let supluje chybějící infrastrukturu a institucionální zázemí pro současný tanec, obor, který v minulém režimu měl příležitost rozvíjet se pouze v rovinách neprofesionálního umění.

Code 58.08

14. května 2008 v 22:29 Balet - domácí
Nová půlhodinová revue Laterny magiky Code 58.08 má za sebou premiéru. Absolvovala ji včera na vernisáži výstavy Bruselský sen. V rámci výstavy bude k vidění ještě jednou, společně s klaunským triem, které předvede pantomimickou eskapádu s názvem Blackmoons.
Představení se koná 27. května od 19:30 hodin ve Velkém sále Městské knihovny v Praze.
Lístky v hodnotě 180,- korun si můžete koupit přes síť Ticketpro nebo na stránkách Městské knihovny ZDE.
Foto z představení Code 58.08: Petr Našic

Benois de la Danse 2008

12. května 2008 v 23:00 Balet - zahraniční
V Moskvě se 6. a 7. května předávaly každoroční ceny Benois de la Danse. Letošní laureáti:
Za celoživotní dílo: Fernando Alonso
Za choreografii: Jean-Christophe Maillot
Nejlepší tanečnice: Silvia Azzoni, Tamara Rojo
Nejlepší tanečník: Carlos Acosta, Marcelo Gomez

Causa Carmen v Národním divadle

7. května 2008 v 12:45
Konec divadelní sezony v baletu Národního divadla přinese zbrusu novou premiéru CAUSA CARMEN, která divákům představí dvě rozdílné choreografie současných světových tvůrců.
Tento výjimečný večer otevře choreografie Santa says cut it!, z dílny tvůrčího dua Johana Grebena z Holandska a Uriho Ivgiho z Izraele, jež byla vytvořena speciálně pro balet Národního divadla a bude uvedena ve světové premiéře. Tento tandem má za sebou pěknou řádku velmi kvalitních a osobitých děl pro nejrůznější světová tělesa. Jejich tvůrčí úsilí má kořeny v bouřlivém a dynamickém vývoji současného izraelského tanečního divadla posledních deseti let.
V pořadí druhá choreografie Carmen představí jednoho z nejvýznamnějších tvůrců a novátorů baletu, legendárního švédského choreografa, tanečníka a režiséra Matse Eka, s jehož tvorbou se české publikum bude mít možnost setkat vůbec poprvé. Z bohatého výčtu jeho celovečerních příběhových a rovněž kratších abstraktnějších prací jsme vybrali právě tento titul, zhruba hodinový balet na hudbu Rodiona Ščedrina, který byl vytvořen v roce 1992 pro Cullberg Ballet. Slavný "Mériméeovsko-Bizetovský" příběh lásky a smrti dostává rukou Matse Eka velmi specifickou podobu. Celkový jevištně-režijní a choreografický tvar nepostrádá nic z toho, co je pro tohoto umělce typické. Bizarní exprese, minimalistické "nic", ostrá syrovost i jemná lyrika, smysl pro divadelní metaforu, symbol a zkratku. To vše dává dohromady výlučnou "Ekovskou" poetiku, která nejen sděluje příběh samotný, ale rozeznívá i jakési spodní struny hluboko uvnitř.
I když jsou obě části představení stylově i hudebně zcela odlišné přesto by se měla na určitém tématickém poli, alespoň náznakem, potkat a to jednak v rovině jakéhosi podprahového smyslu, tak v rámci drobnějších aspektů a detailů.
Zdroj: Balet ND