Leden 2008


420people - vzorně propojená všehochuť

25. ledna 2008 v 21:20 Zápisník
Premiérová představení produkční taneční jednotky 420people v Praze jsou už za námi a dá se nepochybně říct, že byla úspěšná. I když je zřejmé, že na oba večery se přišla podívat řádka známých a lidí, kteří mají tak či onak s tancem něco společného, produkce 420people určitě přilákala i další zájemce a probudila v nich zvědavost, jak se tenhle projekt rozjede dál.
420people tvoří 1) tanečník a choreograf Václav Kuneš, tanečnice Nataša Novotná a produkční Ondřej Kotč, 2) spolupracovníci z řad souboru ND a Laterny magiky + spolupracovníci ze zahraničí. Je jisté, že kolem jádra jednotky bude rotovat čím dál víc tanečníků, choreografů a hostů, kteří budou mít zájem podílet se na něčem novém.
Vystoupení 420people nemělo samostatný název, jejich vlastní jméno je naštěstí dost zvláštní na to, aby v divadelních programech vypadalo zajímavě. Představili čtyři choreografie a byl to večer vpravdě staronový.
Program otevřela choreografie Václava Kuneše PAEDOCYPRIS PROGENETICA (small fish), která vznikla před třemi lety pro volné sdružení tanečníků TODAnce Company OK Tomáše Rychetského. Pro její pochopení není od věci podívat se na noticku v programu, a když už víme, že je inspirovaná třemi hrdiny románu George Orwella "1984", snadno se vnoříme do světa pokřivených idejí a permanentního dohledu, můžeme sledovat marnou snahu ústřední dvojice po vymanění a nabytí odlišnosti. Kunešův orwelovský slovník vedle sebe staví současnou polohu tance pro duet a ostrou kybernetickou vizualizaci pohybu roboticky přesného světa, kde se nepatří myslet a cítit. Tančili Václav Kuneš, Nataša Novotná a Tom Rychetský.
Rozverná hříčka Neen-ya inspirovaná hudbou Niny Simone přichází jako odlehčující prvek, nepostrádá ale sdělení svého druhu. Tři tanečnice (Nataša Novotná, Rei Watanabe a Zuzana Kvačková-Herényiová) představují Ninu ve třech různých obdobích jejího života. První výstup, který patří Nataše, je výjevem z oslnivého života slávy, kdy Nina jako hvězda (v zlatavě žlutých šatech) plete hlavy mužům. Rei (japonská tanečnice a také manželka Václava Kuneše) představuje ve svém sólu ženu, která je ještě nejistá, vržená do jakéhosi cizího prostředí, neznalá vlastní krásy a vlastních schopností. A Zuzana ukazuje Ninu jako sebevědomou a veselou ženu, která předvádí dobře připravenou metodiku "potpantoflizace" svého protějšku (Tom Rychetský), nicméně ke spokojenosti obou. Nakonec se na jevišti sejdou všechna tři Ninina já a tanečnie i tanečníci si vychutnávají radost z pohybu a hudby. Ohlas publika na tento kus byl největší.
Jako třetí nastoupil host: fransouzský (vlastně alžírský) tanečník a choreograf Abou Lagraa se svým sedmnáctiminutovým sólem, které je součástí jeho delší choreografie Où Transe z roku 2005. Mrštný snědý tanečník udivuje rychlostí pohybu a kombinací, chvíli převažuje mužský element, chvílemi jakoby se měnil v ženu, srší z něj energie a dokonale splývá s šíleným rytmem hip-hopu. Diváci snad byli trochu překvapeni, ale tohle vystoupení se jim určitě líbilo.
Čtvrtou choreografií byla novinka roku 2007 od Václava Kuneše Small Hour (po "malé rybě" přišla "malá hodina", co bude příště?), duet, který vytvořil pro sebe a pro Natašu. Jako kdyby se v něm kdesi na vzdálené hraně ozýval vliv Jiřího Kyliána. Příběh muže a ženy, který se odehrává snad v jediné hodině, a mnoho-li hodin bude trvat, než na něj zapomenou a mnoho-li hodin trvalo, než k sobě našli cestu? Choreografie začíná tím, že tanečnice pomalými kroky couvá po diagonále z tmy na jeviště a v zubech zadržuje konec bílého provázku, který se napíná a chce ji stáhnout zpět. Napětí povolí, tanečnice se uvolní a hup - už je na zvedačce, už je v kontaktu s osudovým mužem. Duet využívá současný slovník, ale nepřehání, chvíli zvolňuje tempo, chvílemi zastavuje, ke vnímavému divákovi hovoří jasnou řečí.
Ucelený večer současných choreografií, v němž se vystřídal hlubší podtext i sympatický nadhled byl šťastným zahájením nové tradice. Příště se s 420people setkáme v prosinci, můžeme se těšit na nové choreografie od Václava Kuneše a na jednu světovou premiéru Ohada Naharina. Zbývá popřát hodně zdaru do budoucích projektů.


420PEOPLE – pozvánka na představení

18. ledna 2008 v 15:16 Balet - domácí
Nataša Novotná a Václav Kuneš, oba dlouholetí tanečníci Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána, spojili své síly s Ondřejem Kotrčem při přípravě jejich společného projektu 420people.
Přáním a cílem je zužitkovat mnoho let pobytu na špičce současného tanečního světa a vynasnažit se co nejvíce z této špičky, ve spolupráci s českými tanečníky, předvést i zde v České Republice.
Rádi bychom Vás pozvali na naše první pražské představení.
Po uvedení projektu 420people v nizozemském divadle Korzo (Den Haag) v květnu tohoto roku a v brněnské Redutě na konci listopadu, míříme domů.
Praha, divadlo Archa, 23.a 24. ledna 2008 ve 20.00 h
Hlavním cílem našeho dlouhodobého projektu je především intenzivní spolupráce zajímavých zahraničních umělců-choreografů, tanečníků,hudebníků s českými interprety a naopak.
Každý rok se pokusíme uvést v České Republice alespoň jeden nový celovečerní program.
Chtěli bychom do našich projektů zapojit co možná nejvíce českých tanečníků a nabídnout jim možnost pracovat se zkušenými zahraničními hosty.
V brněnském představení to byl nizozemský choreograf a dramaturg Edd Schouten, v pražských potom choreograf a tanečník Abou Lagraa z Francie v obou pak světelná designérka Loes Schakenbos z Nizozemí.
Věříme, že večer složený z choreografií Václava Kuneše a těchto zajímavých hostů Vám vždy nabídne něco k vidění.
Každé z těchto představení budou provázet workshopy jak hostí, tak hlavních protagonistů 420people - Nataši Novotné a Václava Kuneše.
V Divadle Archa se navíc uskuteční výstava dvorního fotografa The Forsythe Company a Nederlands Dans Theater.
Joris-Jan Bos - tak, jak byste si jeho práci asi nepředstavovali…
Přijďte se podívat, pobavit a promluvit si.
420people
Natša Novotná - Václav Kuneš - Ondřej Kotrč

Ústí chce sloučit Operu a balet s Činoherním studiem

14. ledna 2008 v 18:41 Zápisník
Vypadá to, že rozhodující činitelé v kultuře mají na všechny ekonomické problémy jediný recept: slučovat, slučovat, slučovat...

Co dělá Pražský komorní balet

8. ledna 2008 v 22:37 Balet - domácí
Pražský komorní balet Pavla Šmoka, který je od Mistrových osmdesátin v péči choreografky Lucie Holánkové, se v minulých měsících vydal do Německa. 9.11. vystoupil v Erfurthu, 15.12. v Bad Kissingenu, a to s programem složeným především z prací L.H. s názvem TRIVIUM… TROJCESTÍ:
Antonín Dvořák / Te Deum
Pablo de Sarasate / Carmen pas de deux
Yann Tiersen / La Dispute?
Leoš Janáček / Listy důvěrné (chor. PŠ)
Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart / K.L.L.I. fuga
Leoš Janáček / Jablůňka
Na domácí půdě vystoupí 23. února v Klicperově divadle v Hradci Králové s komponovaným programem:
Leoš Janáček / Jablůňka (chor. LH)
Bedřich Smetana, Leoš Janáček, Ilja Zeljenka, W.A.Mozart /
Výběr z choreografií Pavla Šmoka
Jaromír Nohavica / Divocí koně (chor. LH)
Více: www.opera-balet.com /Vlastní stránky PKB PŠ jsou ještě staaaale ve výstavbě./


Napsali o nás

5. ledna 2008 v 20:46 Balet - domácí
Volný překlad německé kritiky na 8. Ballett-Gala Dortmund, kde účinkovali také naši tanečníci z Prahy a Brna.