Prosinec 2007

Zemřel muzikálový choreograf Michael Kidd

27. prosince 2007 v 22:37 Balet - zahraniční
Ve věku 92 let zemřel 23. prosince 2007 v Los Angeles po těžké nemoci americký choreograf Michael Kidd, autor choreografií k mnoha divadelním a filmovým muzikálům. Detaily na TA.

Posmrtná premiéra Maurice Béjarta

27. prosince 2007 v 22:33 Balet - zahraniční
Zpráva o smrti Maurice Béjarta v listopadu obletěla svět. Ačkoli nebyl zdravotní stav slavného choreografa už delší dobu dobrý, přivedl soubor Béjart Ballet Lausanne ještě na práh poslední premiéry. Do finále už ale museli jít tanečníci sami. Balet s názvem "Cesta kolem světa za 80 minut" měl premiéru 20. prosince v Lausanne.
Recenze v němčině, z níž jistě hlavní fakta pochytí i ne-němčináři: http://www.tanznetz.de/kritiken.phtml?page=showthread&aid=159&tid=11411 (kritika se jmenuje "S Béjartem kolem světa").

Louskáček v Moravském divadle Olomouc

18. prosince 2007 v 14:37 Balet - domácí
18. prosince 2007 - Mezi umělecká díla, jejichž nálada se neodmyslitelně pojí s atmosférou vánoc, patří balet Petra Iljiče Čajkovského Louskáček. Ten také - v choreografiích Iriny Popové, Renáty Mrózkové, Jany Hanákové, Michala Klapetka, Tomáše Derky a pod režijním vedením a choreografickým dohledem Roberta Balogha - připravilo jako svůj nejnovější projekt Baletní studio při Moravském divadle Olomouc. Premiéra oblíbeného baletu se uskuteční bezprostředně před vánoci - a to v sobotu 22. prosince 2007 v 18.00 hodin.
Režisér a choreograf Robert Balogh se společně s vedoucí Baletního studia při Moravském divadle Olomouc Jitkou Weiermüllerovou dlouho rozhodovali, který titul pro své malé svěřence po populárních Broučcích vybrat. Volba nakonec padla na Čajkovského Louskáček, který nesporně patří mezi největší klenoty klasického baletu. Čajkovskij ho psal na konci 19. století na objednávku Mariinského divadla v Petrohradě a samotné libreto pak vychází z pohádky německého spisovatele E. T. A. Hoffmanna, jenž ji v roce 1816 vydal pod názvem Louskáček a myší král. Fascinující příběh o sváteční atmosféře Štědrého večera, ve kterém se tajemství a krása spojí s realitou i dětskou fantazií, vypráví o malé Mášence, v jejímž snu ožívají hračky a k nočnímu životu se probouzí svět myší a jejich král. Společně bojují proti oživlým vojáčkům vedeným Louskáčkem, který se ovšem promění v krásného prince a pozve Mášenku do svého království. Síla lásky a lidskosti tu zvítězí, přemůže zlé čáry a osvobodí duši.

Šest kusů Jiřího Kyliána v Dánsku

15. prosince 2007 v 20:14 Balet - zahraniční
Během října a listopadu mělo obecenstvo Dánského královského baletu možnost vidět čtrnáctkrát složený večer "Silk and Knife" z šesti choreogrfií Jiřího Kyliána. Zájem byl obrovský a kritika výborná, kus se na program vrátí ale až zase v září 2008. Představení sestávalo ze známých choreografií Petite Mort, Sechs Tänze, Bella Figura a tří novějších, které v programu nejsou pojmenované. Podle staré zprávy ze stránek Ministerstva kultury ČR je jednou choreografií Polonéza na hudbu Čajkovského a dále pas de deux na Schuberta. Poslední choreografie je na Vivaldiho.
Mezi mnoha kladnými ohlasy uveďme například kritiku z německého listu Stuttgarter Nachrichten, která Kyliána přirovnává k shakespearovskému Prosperovi, který navzdory věku stále věří ve sny: http://www.stuttgarter-nachrichten.de/stn/page/detail.php/1589338