Listopad 2007

A zase ti Skoti...

30. listopadu 2007 v 20:38 Balet - zahraniční
Skotský balet se musí ohánět, aby vládě dokázal, že si vedle dotací dovede vydělat nějakou tu libru sám. Jednou z forem výdělku je zkrátka vyjít mezi lidi a přesvědčit je, že sponzorovat umění se vyplácí. Tanečníci sáhli k již osvědčenému způsobu a poslali dva ze svého středu za občany - do obchodního střediska v Glasgow. Tanečník v kostýmu Prince z Louskáčka a tanečnice jako Popelka se dali do přesvědčování. Pod heslem "Buy a Bit of Beauty" (kupte si kousek krásy) vyzývali návštěvníky, aby se přidali ke sponzorům nové premiéry Spící krasavice - lidé mohou přispět na kostýmy, rekvizity nebo sponzorovat přímo tanečníky. Podobná akce souboru loni pomohla vydělat tisíce liber.
Zdroj: bbc.co.uk

V MORAVSKÉM DIVADLE SE VYSTŘÍDAJÍ BEATLES A QUEEN

27. listopadu 2007 v 21:28 Balet - domácí
Olomouc, 27. listopadu 2007 - Beatles a Queen patří mezi nejúspěšnější a kritiky nejuznávanější kapely v historii populární hudby.I po letech dokáží zaujmout a nadchnout své vrstevníky, stejně jako mladé publikum. S fenoménem jejich úspěchu a talentu se pokusilo - tak trochu netradičně - vyrovnat také Moravské divadlo Olomouc, které na pátek 30. listopadu 2007 připravilo premiéru baletní inscenace The Beatles & Queen. K realizaci originálního dvojprogramu, který nese podtitul "taneční výpověď nejen jedné generace", divadlo přizvalo dva hostující režiséry-choreografy: první část večera připravil nynější šéf baletu Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Igor Vejsada, který se nechal inspirovat životem legendárních Beatles, osudy Queen zase uvede Robert Balogh. Slavnostní premiéra začíná v 19.00 hodin.

Nepřehlédněte

25. listopadu 2007 v 11:35
V sobotu 1.12. se na Taneční konzervatoři hlavního města Prahy koná náhradní termín Dne otevřených dvěří. Předchozí termín byl zrušen z důvodu demonstrací v Praze. Ve druhém termínu však bude možno zhlédnout jen ukázky z výuky a práce 1. - 4. ročníků a některé videoprojekce.
Více: www.tkpraha.cz nebo www.studentitkp.estranky.cz .
Po Novém roce proběhnou ve většině velkých německých tanečních a baletních souborů konkurzy pro další sezónu. Připravte se včas! Sledujet info: http://tanecniaktuality.cz/program-akci/konkurzy-zahranici/

Maurice Béjart

25. listopadu 2007 v 11:25 Balet - zahraniční
Zpráva o smrti významného a v pravém slova smyslu velkého choreografa Maurice Béjarta už obletěla svět.
Přečtěte si zprávu a vydejte se po odkazech do zahraničního tisku: http://tanecniaktuality.cz/aktualni-zpravy/#c1275

KONFERENCE OPERA EUROPA V NÁRODNÍM DIVADLE

19. listopadu 2007 v 16:17 Zápisník
Zpráva z Národního divadla z jiného soudku:
"23. - 25. listopadu 2007
Opera Europa je přední profesionální asociace pro rozvíjení spolupráce mezi operními domy po celé Evropě. V současné době sdružuje na 100 operních společností z 32 zemí a tento počet se stále rozšiřuje. Opera Národního divadla je od roku 2004 členem této prestižní asociace a stala se iniciátorem a pořadatelem neveřejné konference, která se uskuteční ve dnech 23. - 25. listopadu 2007 v Praze. Tématem konference bude "Působení v rámci Nové Evropy". Další témata se budou týkat spolupráce ve formě koprodukcí mezi jednotlivými evropskými operními domy, problematiky moderních pracovních smluv a také fungování nového subjektu asociace - Akademie pro získávání finančních prostředků. Do Prahy zavítají přední zástupci z více než čtyřiceti evropských operních domů. Konference se zúčastní i představitelé českých operních divadel.

Sněhová královna Daria Klimentová

13. listopadu 2007 v 22:43 Balet - zahraniční
V Anglickém národním baletu měl jedenáctého října premiéru nový výpravný balet, jako šitý na míru tradičnímu anglickému publiku: Sněhová královna, na motivy H.Ch.Andersena. Hlavní předtavitelkou zlé královny ja Daria Klimentová, která u English National Ballet tančí už 11 let.

Průřez aktualit

6. listopadu 2007 v 22:59 Zápisník
Baletní soubor ND se v listopadu nezastaví - hostování hned třikrát.
V Německu probíhá taneční festival euro-szene Leipzig.
Nezapomněli jste si přečíst rozhovor s Pavlem Šmokem? I jeho následovníci nabírají dech!

Balet z Monte Carla se blíží

6. listopadu 2007 v 22:52 Balet - domácí
NÁRODNÍ DIVADLO INFORMUJE
Les Ballets de Monte-Carlo
Nenechte si ujít jediná tři představení - 17.11. 2007 v 19.00 a 18.11. 2007 ve 14.00 a 19.00 v historické budově Národního divadla.
Balet Monte Carlo založila roku 1985 Její královská Výsost princezna z Hannoveru a stal se tak oficiálním, národním souborem Monackého knížectví.
Ballets Russes...
Historie Baletu Monte Carlo sahá až k slavnému souboru Ballets Russes, který roku 1907 založil a vedl legendární ruský impresário Sergej Ďagilev. Spojil nejlepší tanečníky a tanečnice z Mariinského divadla v Petrohradě a vytvořil soukromou, nezávislou skupinu, která se usadila nejprve v Paříži a poté v Monte Carlu. Ďagilev chtěl ve smyslu "l'art pour l'art" proslavit ruskou kulturu v Evropě. Choreografové M. Fokin, L. Massine a G. Balanchine dali základy modernímu baletu, zatímco tanečník V. F. Nižinskij, baleríny A. P. Pavlovová a T. Karsavina uspěli jako mezinárodní hvězdy. Po smrti Ďagileva roku 1929 byla skupina rozpuštěna.