Září 2007

NDT II v Praze

24. září 2007 v 22:06 Balet - domácí
Dnes se konala malá tisková konference k hostování Nederlands Dans Theatre II v Praze. Obě představení jsou zcela vyprodaná, takže není třeba lákat další diváky, jsou však detaily, které se dají doplnit. Zasvěcenými informátory byli pan Jiří Opěla, který se ujal produkce, a paní Elvíra Němečková, který vede pražskou pobočku Kyliánovy nadace.
Ti, kteří očekávali již nyní přítomnost pana Jiřího Kyliána, nepořídili, slavný choreograf přijede ve čtvrtek a program má nabitý pomalu jako státní návštěva. Na vystoupení NDT II se chystá i bývalý prezident Václav Havel.
O souboru NDT II je všeobecně známo, že slouží jako jakýsi mezistupeň mezi tanečním studiem a profesionální kariérou. Jeho tanečníci se pohybují ve věku 18-23 let a v souboru mohou zůstat nejvýš tři roky. Také na něm experimentují choreografové, kteří pak působí při "jedničce". Pražští (a bratislavští) diváci uvidí 3 z pěti choreografií určených pro tuto skupinu: 27´52´´ (2002), Chapeau (2002) a Sleepless (2004). V choreografii Chapeau (Klobouk - je věnována nizozemské královně Beatrix, která je proslulá svou vášní pro klobouky) se objeví také manželka Jiřího Kyliána, tanečnice německého původu Sabine Kupferberg. 27´52´´ je inspirovaná mladými tanečníky souboru, prolínají se jí rozhovory s nimi (někdy také pozpátku), je progresivní a hravá. Choreografie tohoto večera si Jiří Kylián vybral sám, jen se nakonec změnilo pořadí posledních dvou z technických důvodů.
Představení jsou vlastně opožděným dárkem ke Kyliánovým šedesátinám a jen souhra okolností zabránila uskutečnění podobného programu na skutečné datum jeho jubilea (31.3.). Pro vystoupení v Praze by se býval uvolnil hlavní soubor Nederlands Dans Theatre I, jenomže Národní divadlo ani jiný dostatečně reprezentativní prostor nebyly volné.
Během odpoledne přišla řeč na několik samostatných témat:
Před dvěma dny zemřel divadelník, překladatel a první popřevratový ministr kultury Milan Lukeš. Pan Opěla připomenul, že první zahraniční cesta nového ministra tehdy vedla do Nizozemí za Jiřím Kyliánem.
Den po té, co se NDT II odebere na Slovensko, kde bude mít představení v Bratislavě, přijede do Prahy Zora Šemberová (*1913!), někdejší tanečnice, pedagožka a choreografka, která jako pedagožka na TKP byla i učitelkou Jiřího Kyliána. V roce 1968 emigrovala do Austrálie a nyní jí bude udělena cena Výboru pro krajany, která je určená význačným českým osobnostem žijícím v zahraničí. Stane se tak 4. října na půdě senátu.
Další osobností, jejíž jméno padlo, byl Pavel Šmok, který oslaví 22. října 80. narozeniny. K této příležitosti se chystá na 18. října setkání bývalých členů Pražského komorního baletu a odpoledne bude 16:30 probíhat v Národním filmovém archivu promítání choreografií a dalších záznamů. Pavlu Šmokovi bude 13. října dedikováno představení baletu ND Mozart?Mozart!.

Za kolik stojí Skotům balet?

22. září 2007 v 11:01 Balet - zahraniční
I tak by se dalo shrnout očekávání Skotského baletu, se kterým nechali odvysílat svou výzvu divákům BBC. Scottish Ballet totiž staví novou budovu, která má stát celkem 11 milionů liber, a na to divadlo vpravdě nestačí. Vyzvalo tedy příznivce z řad diváků k hmotné podpoře svého díla. Budova bude stát v Glasgow na místě starého vojenského areálu a pokud se podaří dodržet plán, balet se do ní nastěhuje v roce 2009.
Výzvu k podpoře mají i na svých stránkách: http://www.scottishballet.co.uk/news/newsarticle.asp?article=124

Česká baletní symfonie "v obrazech"

19. září 2007 v 12:06 Balet - domácí
D.M.J. 1953-1977
od Romana Sejkota:
(A.Katsapov, A.Pollertová, soubor)
Nevyřčené ticho
od Pavla Hejného
6/2 člověka
1. Roman Sejkot, 2. Pavel Hejný, 3. Roman Sejkot
Sinfonietta
1.,2. P. Hejný, 3.,4. R. Sejkot

Česká baletní symfonie v ND už ve čtvrtek

19. září 2007 v 11:36 Balet - domácí
Oficiální premiéra složeného večera s názvem Česká baletní symfonie je ve čtrvtek. Někteří šťastlivci, kteří pronikli na generálky, už načali diskusi, tím netrpělivě očekávají výsledný tvar ti, kteří znají jen dvě už inscenované choreografie. Repríz nebude mnoho, konec konců valná většina diváků chodí do divadla raději na celovečerní kusy. Je tu ale šance podchytit mladé nekonformní publikum, když jim předhodíme něco, co čekají spíš od menších scén. Klasikáři a modernisti se budou hádat věčně, a stejně nikdo z nich nevyhraje.
Pozoruhodně nakombinovaný večer bude složený ze čtyř choreografií, jakoby z vět té velké symfonie tance (spíš než baletu v tom doslovném smyslu - konečně, proč se to nejmenuje spíš Česká taneční symfonie? Jest to taneční divadlo, a nikoli balet.):
Petr Zuska: D.M.J. 1953-1977
Tomáš Rychetský: Nevyřčené ticho
Zuzana Šimáková: 6/2 člověka (čti "šest polovin člověka")
Jiří Kylián: Sinfonietta
D.M.J. zná publikum z Brna, kde mělo před pár lety premiéru. Název je anagram jmen hudebních skladatelů (Dvořák, Martinů, Janáček), ale také pomyslný nápis na náhrobním kamenu imaginární dívky, která zemřela mladá. Choreografie se maličko liší, kvůli jiným technickým podmínkám jeviště pražského Národního divadla.
Nevyřčené ticho je nová choreografie Toma R., na které pracuje už od jara. Už z názvu je patrné, že to nebude žádná humoreska, ale spíš niterná výpověď. Spánek ducha plodí nestvůru, zní název jedné kresby Franceska Goyi, a já mám dojem, že o něco takového tu půjde. Fotografie naznačují, že choreografie bude komorní a velice výtvarná.
Šest polovin člověka Zuzany Šimákové patrně publikum potom povzbudí, protože "Šimi" si na jevišti většinou neodpustí jistou dávku humoru. V téhle choreografii nám chce ukázat, že v člověku vždycky jedna polovina osobnosti spí, v čemuž by se jí ale mělo zabránit. Jak, to snad uvidíme názorně.
Sinfoniettu Jiřího Kyliána netřeba představovat, před několika lety už byla na repertoáru a je to jedna z křišťálových ukázek choreografického umění našeho slavného krajana. Jak připomněl Petr Zuska, je to první choreografie, kterou Kylián vytvořil pro NDT a vznikala za velmi nestandardních podmínek (a možná právě proto se tenkrát tak povedla, mní šéf baletu).
1. premiéra 20.9., 2. premiéra 21.9. obé v 19 hod. Nejbližší reprízy 23.9. odpoledne a večer. www.narodni-divadlo.cz