Březen 2007

Zprávy ČT a Thálie: Tak takhle ne, soudruzi

26. března 2007 v 10:03 | LK |  Média
Česká televize je tak seriózní, až to není hezké, a nadto zapomíná využívat výhod svého formátu. Když jsem se včera dívala na zprávy, tak jsem v kultuře viděla jasný příklad toho, jak se televizní zpráva dělat nemá.
Obsah příspěvku o Tháliích byl pouhou rekapitulací vítězů. Jenže televizní diváci je věděli už od minulého večera, kdy vyhlašování šlo v ČT v přímo přímém přenosu. Zatím se to dozvěděli také z rozhlasu a novin, nehledě k tomu, že ti, kteří jsou připojeni na internet, to věděli do pár hodin po předávání. Já osobně jsem seděla s notebookem před televizí a okamžitě jsem sázela na naše aktuality výsledky i s fotkama... Takže dát o tom do hlavního vysílání den po té suchou zprávu je prostě vrchol. Ani náznak reportáže nebo něčeho hlubšího, jen střih sem, střih tam, a asi tři vteřiny jednoho vítěze. Jestli se bude televizní zpravodajství dělat takhle, tak bude smeteno dřív než noviny.
Kromě toho mě tvůrci hluboce urazili, když se vůbec nezmínili o cenách pro Adélku Pollertovou a Honzíka Fouska.

Víte kdo je nejstarší taneční blogger v Německu?

24. března 2007 v 14:30 | LK |  Balet - zahraniční
Je to významný německý taneční kritik Horst Koegler, který 22. března oslavil 80. narozeniny.
Nejen že sype jednu kritiku za druhou jako na běžícím pásu, ale na serveru Tanznetz.de má už sedm let vlastní rubriku. Přiznejme si, že kamarádit se s počítači tak dobře v tomhle věku by asi u nás byla rarita. Jeho "Koeglerjurnal" je plný věcných a břitkých kritik, komentářů a postřehů, všímá si zkrátka všeho, co se na německé taneční scéně děje.
Je to v Německu někdo jako profesor V.V. tady, až na to, že ten už nepublikuje. Škoda, třeba by se dal přesvědčit příkladem svého zahraničního kolegy ??!!??
K narozeninám Koeglerovi na Tanznetz.de přišly gratulace od Hanze van Manena, Johna Neumeiera, Vladimíra Malachova a dalších významných osobností.
Chytré německé články praví, že se narodil v Nueruppinu, studoval hudbu, umění a divadelní vědu v Kielu a Halle, byl dramaturgem a režisérem Gerhart-Hauptmann-Theater v Görlitz. 1951-1959 byl novinářem na volné noze v západním Berlíně, kde psal o opeře a baletu, 1959-1977 totéž v Kolíně, od 1956 byl pravidelným dopisovatelem Stuttgarter Zeitung, kde byl od 1977 do 1992 hudebním redaktorem a pak volným spolupracovníkem až do roku 2004. Dopisovatel mnoha novin, časopisů a rozhlasových stanic, autor několika knih, mimo jiné baletního lexikonu a podílel se na vytvoření "Te Conciese Oxford Dictionary of Ballet".

Labutí jezero ve Státní opeře

22. března 2007 v 16:57 | LK |  Balet - domácí
Malá aktuálka:-)
Premiéra se koná 29.3. v 19:00
Labutí jezero se šťatsným koncem a laskavou matkou.
Tak si představuje nové nastudování inscenátorský tým Hana Vláčilová a Pavel Ďumbala. Labutí jezero je výzvou pro relativně mladý a taktéž relativně malý soubor baletu SOP, zároveň představením, na kterém mohou tanečníci technicky vyrůst. Inscenace se po choreografické stránce přidržuje petrohradské verze z roku 1895.
Pokračování ZDE
Fotografie na stránkách SOP

Další pozvánka na fotografickou výstavu: Fotograf Charty Ivan Kyncl, Komorní galerie Domu Josefa Sudka

20. března 2007 v 20:07 | LK |  Zápisník
Disidenti? Divadlo!
Nevelká retrospektivní výstava fotografií Ivana Kyncla je důkazem, že není obtížné představit fotografa na malé ploše. Symbolické vstupné dvaceti korun se v tomto případě vyplatí. Setkáme se s příjemným výborem reportážních až uměleckých fotografií v tradiční černobílé. Živě si dovedu představit, že některému typu lidí by se mohla zdát výstava trošku nudná. Nicméně pro nás, klidné návštěvníky, kteří se rádi díváme na klasické čitelné kontrastní fotografie, chvíli postojíme a nevyrušeni z klidu jdeme zase dál, jsou takové drobné počiny ideální.

Miniatury ve Stavovském: Roboti, milenci a Pražské Hystérium

14. března 2007 v 9:19 | LK |  Balet - domácí
Program Miniatur ZDE
A jako obvykle, seriózní recenzi najdete v odstupu několika více dní na Tanečních aktualitách. Nicméně, první dojmy bývají nejrealističtější...
Miniatury ve Stavovském divadle si zachovávají vysokou úroveň. Letos bylo vybráno šest choreografií členů baletu ND a nijak nevadilo, že se i s přestávkou představení protáhlo málem na tři hodiny. Někteří diváci nesli s nelibostí drobné zpoždění, ale nebylo nadsázkou, když Petr Zuska na forbíně s omluvou zadoufal, že počáteční nepříjemný dojem smaže zážitek z celého večera. Společným tématem prací byla hudba českých autorů.

Novinky z baletu

10. března 2007 v 18:25 | LK |  Balet - domácí
Tak nějak už nemám čas ani na kopírování prvních odstavců, stačí, když stihnu něco napsat jednou. Alespoň to čtenáře donutí vstoupit tak jako tak na stránky TA.
Ve zkratce: O chystanám vystoupení jednoho indického tanečníka ve Staváči, o Baletu Gala (ale znáte to, všechno bude stejně jinak), a noticky z Hofu a z Brna.

Pozvánka na fotografickou výstavu do Rudolfina

9. března 2007 v 18:35 | LK |  Zápisník
Dnes vybočuji od obvyklých témat, ale ne ze svého záběru. Chci případným čtenářům doporučit právě probíhající výstavu fotografií v Rudolfinu, průřez celoživotním dílem japonského fotografa jménem Shomei Tomatsu, který nese název "Kůže národa". Je to výstava dokumentaristy s velkým výtvarným cítěním, člověka, který fotografuje od padesátých let a za život nafotografoval portrét Japonska. Začal po válce v padesátých letech, fotografoval také oběti radioaktivního záření z Nagasaki, ale i bouřlivou městskou čtvrť z 60. let nebo potulné umělce a zasunuté kouty Japonska, kde přežívaly staré tradice. Největší soubor se věnuje příchodu Američanů po válce, vliv západu na japonskou kulturu a vyrovnávání se s tímto problémem. Minimum fotografií je v barvě, jde o práce až z 80. let a pozdější. Výstava je dokonale zorganizovaná a přehledná, bude trvat do 15. dubna.
Neviděla jsem ji tak docela dobrovolně, musela jsem na ni jít kvůli jednomu tvůrčímu semináři, který máme na škole s jistým významným kritikem, a výsledek v podobě delší recenze můžete číst dál.

Nezapomeňte na Miniatury

6. března 2007 v 22:03 | LK |  Balet - domácí
Jsou v pondělí 12. března a letos ve znamení české hudby. Podílejí se na nich skoro pořád ti samí autoři, ale letos to vypadá na širší záběr a bude to hooodně zajímavé. Samozřejmě nebude chybět Zuzana Šimáková zvaná Šimi, Viktor Konvalinka, který letos ke spolupráci zlákal i prvního sólistu, pak Martin Winter, Klára Jelínková, Tom Rychetský - ale ten nebude dělat nic nového, nakonec padne volba buď na Zlomené sny nebo na Bezpředmětnou křehkost. A napsaní jsou ještě další a další, až si říkám, jak to teda chtějí za jeden večer stihnout, vystřídat se všichni. Vypadá to, že choreografuje už úplně celý balet...
Další termíny jsou až na 7.4. a 16.6., takže neváhejte.
A pozor - pondělní představení je až od 20:00 hodin.

Když je hokej, musí Kylián stranou

4. března 2007 v 17:47 | LK |  Média
Nevím, jestli jste se někdo zkoušel podívat na avizovaný snímek Jiřího Kyliána o autech. Já jsem si myslela, že se podívám, ale v po dvaceti minutách čekání jsem to vzdala. Ta arogance televizních programátorů vůči umění je do nebe volající. Když je sport, můžou se všichni nesportovní diváci jít klouzat. Kolikrát se děje, že je nějaký nepostradatelný přenos čutbalu nebo hokeje a kvůli němu se odkládá nebo ruší film, dokument nebo jiná duševní potrava. Zkrátka blej off má vždycky přednost.

ČTK jeví pozoruhodný zájem o balet

2. března 2007 v 20:43 | LK |  Zápisník
Respektive o Labutí jezero. Možná je to ta blížící se premiéra v Opěře, možná přišel nový člověk... ale nestává se příliš často, aby se v normální agentuře v tak krátké době objevily hned dva články o baletu bez zjevné příčiny (a přitom poměrně obsáhlé). Odchytil a zveřejnil je server Divadlo.cz: