V Mnichově berou osvětu jak se patří

9. ledna 2007 v 15:17 | LK |  Balet - zahraniční
Například teď před chystanou premiérou Korzára pořádá tamní balet večerní čtení Byronovy básně. Za devět euro si mohou diváci zajít na přednes herce Udo Fellera, který bude zkrácený překlad Korzára číst v jejich baletní zkušebně, takže se zároveň dostanou na výsostné území baletu.
Při tanečním inscenování literárního díla bychom mohli něco takového pořádat i u nás...jak by třeba krásně vyzněl večer s Puškinovým Evženem Oněginem nebo čtení z Romea a Julie přímo v Anenském kláštěře. Je vidět, že venku se snaží balet nejen zviditelnit, ale také umožnit divákovi, aby se co nejvíc vzdělal a rozvinul. Pak si může na představení udělat přece jen poučenější názor.
A navíc se u příležitosti premiéry koná ještě vědecké sympozium se zkráceným názvem: "Rekonstrukce a nové uvádění klasiků", se zřetelem na problematiku děl M.Petipy, kterého se účastní přednášející z Německa, Ruska, Anglie i USA. Celá letošní sezóna se v Mnichově odehrává ve znamení tohoto choreografa. Kromě mnoha titulů, které má soubor na programu, zpestří druhou polovinu sezóny návštěvy petrohradskéno Mariinského divadla (s Giselle) a moskevského Balšoje (s Donem Quixotem).
Dodejme, že uměleckým ředitelem Bayerisches Staatsballet München je český rodák Ivan Liška.
Korzár bude mít v Mnichově premiéru 27. a 28. ledna. A Konráda bude na premiéře tančit Lukáš Slavický, který v Mnichově před několika lety dosáhl na post prvního sólisty.
Mimochodem, plakát k představení je velmi netradiční typografické dílko, na kterém na první pohled vůbec nepoznáte, že jde o upoutávku na balet. Navrhl ho Fons Hickmann.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 klm.007 klm.007 | 12. ledna 2007 v 23:18 | Reagovat

Tak to je můj sen, propojit balet s literární předlohou. Bylo by vhodné, aby ten, kdo má možnost či vliv, oslovil šéfa baletu s tímto návrhem. Divadlo je plné činoherců, kteří by se jistě rádi prezentovali s veřejným čtením (přednesem). Pokud se Zuska udrží ve funkci,  tak si myslím, že by se to dalo realizovat, neboť mám pocit, že tento člověk je velmi vstřícný všemu novému (tedy, novému v ČR).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama