O nominacích na Thálie 2006

28. ledna 2007 v 16:14 | LK |  Balet - domácí
Jako obvykle, museli jsme si na zveřejnění dlouho počkat, i když se leccos šuškalo. Tady máme nominace v baletu hezky za sebou abecedně:
Ivona Jeličová (Mahulena v baletu Radúz a Mahulena, DJKT)
Adéla Pollertová (Julie v baletu Romeo a Julie, ND)
Eva Šeneklová (Juliána v tanečním dramatu Balady, ND Brno)
Jan Fousek (Smrt v baletu Svěcení jara, ND Brno)
Richard Kročil (Aminta v baletu Sylvie, ND Brno)
David Stránský (Puk v baletu Sen noci svatojánské, SOP)
Odhadnou některé z nich bylo letos docela jednoduché, stačilo jít po nejdůležitějších premiérách. V Praze to byl jednoznačně Romeo a Julie, a vzato vylučovací metodou, musela vyjít Julie-Adélka. Protože Ivančina Julie musí dohánět techniku, první Romeo také, a druhý se zase typově úplně nenašel. Z téhož představení by pak přicházel v úvahu ještě Merkucio, ale porotcům zjevně stačilo vybrat jednu postavu…škoda. V Brně zase byla veleúspěšná premiéra Balad, Svěcení jara pak dostalo cenu za choreografii, takže bylo jasné, že tato dvě představení určitě někoho nabídnou.
Plzeň a Opera se do seznamu dostaly, aby to nevypadalo, že všechny ceny chtějí schramstnout Národní divadla. U Opery je to obzvlášť pozoruhodné, protože Sen noci svatojánské považují mnozí za kýč, ale je pravda, že na výkony Stránského upozorňovali i diváci jako na skvělé.
Závěrečný verdikt bude vynesen 24. března v Národním divadle. Jen pro úplnost, v naší porotě zasedá Lucie Derscényiová, Kateřina Franková-Dedková, Ivanka Kubicová, Astrid Štúrová, Vašek Janeček, Vladimír Nečas, Igor Žukov a předseda Jiří Horák.
Připomeňme však, že kromě Thálií se budou udílet výroční ceny Phillip Morris Ballet Flower Award, které už mají pražští diváci spojeni s Baletem Gala v Národním divadle. Tohle ovšem není ale tak napínavé, protože média, diváci i laureáti se vše dozví ještě před slavnostním vyhlášením. Tady ovšem tipování není tak snadné, protože rozhodnutí poroty bývají často překvapivá. Ještě se však nestalo, že by cena byla přiřčena dvakrát témuž umělci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama