Londýnské publikum popudila ultrapravicová balerína

31. ledna 2007 v 22:02 | LK |  Balet - zahraniční
Jedna z prvních sólistek Anglického národního baletu Simone Clarková užila v lednu perné chvilky,
poté co se veřejně přiznala ke členství v ultrapravicové straně British National Party. Při představení Giselle 11. ledna se před divadlem v londýnském West Endu shromáždilo asi 40 protestujících s transparenty, kteří volali po jejím propuštění. Zaznívala hesla jako "Balet má být bez nacistů" nebo "Zastavte fašistickou BNP". Dvěma se podařilo vniknout i na představení, ale jejich volání "Nechceme rasismus v umění!" vzbudilo mezi ostatními diváky jen žádosti o ticho a výkřiky "hanba" na adresu protestujících, kteří byli ostatně brzy vyvedeni ven. Protest byl dílem organizace Jednota proti fašismu.
Zástupci divadla se k případu nevyjádřili, protože odmítají komentovat politické názory svých členů a cokoli, co se týká jejich osobního života. S tím ovšem protestující organizace nesouhlasila: "Anglický národní balet je veřejná instituce," pravil jeden ze členů, "A domníváme se, že je nutné, aby se vyšetřilo, jestli členství S.Clarkové v BNP odporuje principům organizace, která ji zaměstnává. Než se toto vyšetří, měla by být suspendována."
Za tanečnici se kupodivu postavili liberální demokraté, stojící na opačné straně politického spektra. Podle jejich tiskového mluvčího pro kulturu Richarda Younger-Rosse není žádný důvod, proč by měla opustit práci, jelikož BNP není zakázaná organizace. "Byl by to velmi zneklidňující precedens, kdyby zaměstnání ve veřejné instituci mělo záviset na tom, jestli dotyčný má nebo nemá politické názory shodné s většinovým názorem v politice a médiích. Musíme si však uvědomit, že tento "hon na čarodějnici" přinesl straně BNP mnohem víc publicity, než by získala jinak." British National Party je povolenou politickou stranou, která má po celé Británii 50 křesel v samosprávě.
Také expertka na zaměstnanecké právo Jill Brownová prohlásila, že je nanejvýš nepravděpodobné, že by primabalerína mohla přijít o práci: "Osobní politické přesvědčení není obvykle důvodem pro výpověď."
K protestům se přidaly i jiné organizace, například sdružení s poetickým názvem Love Music Hate Racism. Jeden z jejích členů řekl reportérům BBC: "Není to tak jednoduché. Své názory opakovala v novinách. Anglický národní balet je veřejně podporované umělecké těleso. Dostává naše peníze. Má za povinnost prosazovat mnohotvárnost a rovnost. BNP není normální politická strana, to ví každý, kdo se na to trochu podívá."
Většině diváků na politické orientaci primabaleríny nezáleží. "Může mít všechny názory, jaký chce, a já zase svoje. To je podstata demokracie," říká jeden, "Ona je profesionální tanečnice, a dokud bude na jevišti dělat to, co má, nemám výhrady." Jiná divačka měla opačný názor: "Když je balerína, měla by to být dost rozumná osoba. A pokud není schopná nebo nechce rozlišovat mezi normální politikou a fašismem, tak se na ni dívat nechci."
Anglický národní balet je vysloveně multinacionální těleso, například jen dva z deseti prvních sólistů jsou Angličané. Jednou z hvězd souboru je také naše Daria Klimentová. A životní partner Simone Clarkové je tanečník pocházející z Kuby, jehož otec je Číňan.
Simone Craková se snažila obhájit své názory v rozhovoru pro list Mail on Sunday. Do strany prý vstoupila v roce 2005, když si přečetla jejich manifest, zaujaly ji především body hovořící o masové imigraci, zločinu a růstu daní. Podle ní je například pouze BNP ochotná postavit se proti nekontrolovatelné imigraci, a vzhledem k tomu, že ve vstupu do strany ji podpořil i její přítel, těžko se dá v jejím případě hovořit o rasismu. "Vím, že budu známá jako balerína z BNP. Myslím, že to bude moje nálepka po celý život, ale ničeho nelituji."
Volně podle BBC News
Obrazová dokumentace: BBC News
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Smithg609 Smithg609 | E-mail | Web | 19. prosince 2017 v 22:37 | Reagovat

reverse phone lookup cell free I wish to voice my gratitude for your generosity giving support to individuals gfffdakdbbcecbcd

2 Pharme492 Pharme492 | E-mail | Web | 20. prosince 2017 v 12:27 | Reagovat

Hello! indian viagra http://via3indian.com/#4.html

3 Pharmd638 Pharmd638 | E-mail | Web | 20. prosince 2017 v 12:27 | Reagovat

Hello!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama