Ze Zápisníku FXŠ

10. prosince 2006 v 22:26 |  Z literárních luhů a hájů
"Podivný zjev: všichni mají u nás plná ústa konsolidace státní a nechápou, že pravá konsolidace státu začíná od chudého člověka. Opatři mu práci slušně placenou, zdraví a levné bydlení, potravu cen přiměřených, a učinil jsi pro konsolidaci státu víc, než celoročním přemíláním státotvorných tlachů z novin."
(Druhé lustrum, Šaldův Zápisník I.)
"Hlad po penězích, žravost peněz nikdy ještě nebyla vybičována v lidech tak, jako dnes; trusty a koncerny peněžníků a velkoprůmyslníků nikdy ještě nebyly tak drzé, nikdy ještě neměly té zjevné i skryté moci nad národy jako dnes;…"
(Je druhá válka světová blízka nebo daleka?, Šaldův Zápisník I.)
"Hrdý svobodný národ nikdy svými láskami neobchoduje, nikdy svých lásek nevnucuje národům druhým. Ctí a ukrývá je jako poslední temné sanctissimum svého chrámu, miluje je jako poslední hluboko v zemi ukryté kořeny, na nichž visí celý jeho život, všecko jeho bytí. Cizí národ přijde si sám pro ně ve chvíli, kdy jich potřebuje ke svému vývoji a růstu básnickému, uměleckému, filosofickému: a jen takovéhle sblížení básnické, umělecké, filosofické, a žádné jiné, - zejména ne sblížení prodávané pro vnějškovou prestiž - má cenu a hodnotu."
(Kapitola velmi trapná čili něco o národní hrdosti, Šaldův Zápisník I.)
"Vliv peněz nikde není tak mocný jako v moderních demokraciích. Poněvadž demokracie hlásá společenskou rovnost všech lidí, poněvadž ruší všecka historická privilegia, stavy a kasty, poněvadž odmítá společenskou hierarchii, stávají se peníze jediným sudidlem života."
"Úspěch je tedy úspěchem jen tehdy, je-li hmotný a obohacuje-li člověka. Není de facto pro moderní demokracii cti, když nemůže býti vyslovena a změřena peněžní sumou."
"Veřejný tisk, tento orgán tzv. veřejného mínění bývá v demokratických republikách více než kde jinde zkorumpován penězi."
"Je možno říci, že demokratičnost se čte a překládá pro ohromnou řadu lidí jako umění přizpůsobovati se a že nivelace karakterů dosahuje v ní rekordu."
"Demokracie je založena na zásadě majority, ale i v demokracii vládne de facto minorita, jenže zastřeně. Vládne třebas několik málo lidí, ale musí to vypadat tak, jako by vládly široké kruhy lidí; a to ovšem nejde bez virtuozity v umění přetvařovacím."
(Moje pochyby o demokracii, Šaldův Zápisník II.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama